Svatba Jiřího Mahena

6. 10. 1919číslo orientační

1


katastr

Brno-město


místo

obřadní síň Nové radnice


charakteristika

Karla s Jiřím šli pěšky ze svého bytu na České ulici čp. 13 na Novou radnici, kde už na ně čekala rodina a svědkové. Ženich měl šedý oblek a nový šedý velurový klobouk, nevěsta byla oblečena v tmavých šatech, na hlavě měla černý sametový klobouk, na rukou bílé rukavice a držela růžové gladioly.
Z radnice šli společně k fotografovi Lehkému na Kolišti, odkud pokračovali směrem k domovu (bylo předem dohodnuto, že se z finančních důvodů na slavnostní oběd nepůjde), svědkové ale novomanžele přemluvili a pozvali je na slavnostní oběd do restaurace u Polenků.
Po obědě musel odpoledne ještě Jiří Mahen na chvíli do redakce. Večer zašel novomanželský pár do kina, po jehož konci se odebrali na chvíli do kavárny Bellevue (při odchodu pak Mahen zjistil, že mu někdo odcizil jeho nový klobouk a nechal mu tam starý obnošený).


účastníci

ženich: Jiří Mahen,
nevěsta: Karla Mahenová (Haselmannová),
sezdávající: šlechtic Ehrenfeld, vládní komisař,
svědkové: František Mareš (školní rada) a K. Jarušek (ředitel administrace Lidových novin)


zajímavosti

Pár nebyl sezdán magistrátním radou tak jako jiné páry, ale samotným vládním komisařem Ehrenfeldem. Novomanželé měli jen jeden snubní prsten, Jiří Mahen kategoricky odmítl nošení prstenu (do prstenu Karly bylo vyryto datum a iniciály obou jmen).


poznámka

Novomanželé obdrželi jako svatební dar například slovenské výšivky (František Mareš) nebo kameninový kávový servis z Artělu z Prahy (K. Jarušek).osoby

Jiří Mahen
ženich Karla Mahenová
nevěsta František Mareš
kulturní pracovník


stavby

Forman Beef and Beer
Česká 29/142
tady proběhl slavnostní oběd
Nová radnice
Dominikánské náměstí 1/196


související odkazy

MJ


Aktualizováno: 01. 11. 2019