Exploze v hotelu Evropa

31. 7. 1933


ulice

Jánská
místo tragédie


číslo orientační

1-3


katastr

Brno-město


charakteristika

V 7.30 hodin nastal v hotelu prudký výbuch, který postihl celý trakt v délce 20 m od prvního až do čtvrtého poschodí, a došlo k provalení průčelní zdi o velikosti asi 100 m². Policie přijala hlášení v 7.34 hodin. Ulice a hotel se po explozi naplnily neprůhledným prachem.
Podlahy tohoto podlaží ve fasádě byly vytrženy i se železnou konstrukcí, zcela zničena byla kavárna hotelu a řada hostinských pokojů. Okolní domy měly rozbitá okna, poškozené výlohy. V lékárně U červeného raka (tedy dům naproti hotelu) výbuch zpustošil kromě rozbitých oken dokonce i místnosti.
V několika minutách do hotelu vniklo 25 městských hasičů a do večera bylo ošetřeno 9 těžce zraněných osob, které se v době výbuchu v budově nacházely.


účastníci

Franz Schopp s manželkou (majitel hotelu, účastníci neštěstí),
Viktor Škudlík z Husovic (oběť neštěstí),
Zdeněk Knopp (strůjce sebevražedného výbuchu a jeho oběť) a jeho přítelkyně Irmgard Zwieselbauerová se synem Zdeňkem (oběti neštěstí),
Rudolf Beneš (oběť neštěstí),
Jan Kopečný (oběť neštěstí)


zajímavosti

Tragédie poznamenala natrvalo i budovu, fasáda hotelu do ulice Jánská při likvidaci následků výbuchu už nebyla obnovena v původním provedení, ale zůstala opravena jen stroze účelově.


poznámka

K výbuchu došlo v pokoji č. 7, v němž nezaměstnaný stavitelský asistent Zdeněk Knopp v sebevražedném úmyslu položil a odpálil dynamitové patrony. Následkem exploze zahynulo sedm osob. Původně byl v hotelu zapsán pod jménem Adolf Bauer z Ostravy - technický úředník. Jeho pravá identita byla odhalena až druhý den.
Že si Zdeněk Knopp pro svůj čin vybral hotel Evropa, bylo jen dílo náhody, protože původně zvažoval ubytování v hotelu Olymp, ale cena 30 Kč za pokoj se mu zdála vysoká.
Celkem bylo napočítáno na 50 raněných osob. Zranění byli odváženi do Úrazové nemocnice a do Moravské zemské nemocnice v Pekařské ulici.osoby

Rudolf Beneš
oběť neštěstí Zdeněk Knopp
strůjce a současně oběť exploze, zahynul v hotelu Jan Kopečný
oběť neštěstí Viktor Škudlík
oběť neštěstí Pavla Uhrová
oběť neštěstí
další osoby (2)...


stavby

lékárna U červeného raka
Masarykova 1/444
lékárna byla při výbuchu poničena


městská část

MJ, MŠ, Menš


Aktualizováno: 28. 12. 2018