Zbrojovka Brno získala titul mistra ČSSR ve fotbale

19. 6. 1978nej...

Brno
první mistrovský titul v historii tohoto fotbalového klubu


charakteristika

Zatím svůj jediný mistrovský titul získala Zbrojovka Brno pod vedením trenéra Josefa Masopusta.
Mistrovská sezóna 1977–1978, byla vyvrcholením dlouholeté kvalitní práce vedení, trenérů a hráčů. O Zbrojovce se mluvilo a psalo prakticky všude, návštěvnost jednotlivých utkání bývala rekordní.
Na zápase v Trnavě, kde Zbrojovka získala titul, bylo přítomno 10 000 fanoušků Zbrojovky, což je dodnes nepřekonaný rekord v historii naší kopané. V závěrečném kole, kdy Zbrojovka doma podlehla Dukle Praha 0:1, utkání za Lužánkami sledovalo 52 000 diváků.


účastníci

HRÁČSKÝ KÁDR
Josef Hron, Karel Kroupa, Josef Pešice, Petr Janečka, Vítězslav Kotásek, Jan Kopenec, Rostislav Václavíček, Josef Mazura, Karel Dvořák, Karel Jarůšek, Jan Klimeš, Jindřich Svoboda, Jaroslav Petrtýl, Josef Pospíšil, Jiří Hajský, Libor Došek, Jiří Hamřík, Miroslav Bureš, Eduard Došek.

REALIZAČNÍ TÝM
trenér: Josef Masopust
asistenti: Viliam Padúch, František Harašta (pouze jaro)
technický vedoucí: Josef Povolný
lékaři: MUDr. Pavel Vařečka, MUDr. Slavoj Sís, MUDr. Jan Ulbrich
masér: Emil Motúz

PŘEDSEDNICTVO ODDÍLU KOPANÉ
předseda: Oldřich Vorba
I. místopředseda: Milan Trnka
II. místopředseda: Zdeněk Levíček
tajemník: Rudolf Beneš
hospodář: Vladimír Berka
předseda trenérské rady: František Čejka
členové výboru: Miroslav Jaroš, Milan Drbal, Josef Beránek, Milan Kos, Karel Nepala, Antonín Frank, Josef Effenberk, Stanislav Fiala, Antonín Man, František Maisel


zajímavosti

30. (poslední) kolo: Zbrojovka Brno - Dukla Praha 0:1.
Zájem o vstupenky na tento zápas byl tak velký, že se začínaly prodávat už během prvních jarních kol. A to ještě nikdo netušil, že po něm bude korunován nový mistr. Původně byla oficiálně stanovena maximální kapacita 40 000 diváků. Jenže už čtrnáct dní dopředu bylo beznadějně vyprodáno Do předprodeje tedy bylo dáno dalších pět tisíc lístků, na které museli zájemci vystát frontu v nekonečném frontě u předprodeje na Dvořákově ulici. Stejně se na všechny nedostalo.

Pondělí 19. června bylo pro brněnské fotbalové fanoušky velkým svátkem. Stadion Za Lužánkami byl už hodinu před začátkem zápasu zcela zaplněn, obsazena byla dokonce i tzv. skotská tribuna na kopci za bránou borců. Oficiálně bylo v hledišti pětačtyřicet tisíc diváků, ale ve skutečnosti to bylo nejspíš ještě o několik tisícovek víc. V areálu stadionu se pak pořádaly malé policejní manévry.
Brňané chtěli samozřejmě i v tomto utkání vyhrát. Už jen kvůli plným tribunám. Jenže po mohutných oslavách prostě chyběly síly. Navíc soupeř měl slušnou motivaci, protože případná výhra by pro něj byla alespoň malým zadostiučiněním. Přesto Zbrojovka nebyla daleko od úspěchu. Těsně před koncem poločasu byl blízko gólu Janečka, ale jeho rána skončila na břevně.
Klíčový moment nastal v 62. minutě. Po faulu na Jarůška nařídil rozhodčí pokutový kop. Míč si postavil Kroupa a celá situace vypadala naprosto jednoznačně: na jedné straně vítěz ankety Fotbalista roku a nejlepší ligový střelec, na druhé osmnáctiletý mladík Sork, který dostal svoji první ligovou šanci jen díky absenci zkušenějšího Netoličky. Jenže Kroupova střela zamířila přesně do levé tyče.
Aby nebylo smutku Za Lužánkami málo, tak za necelou čtvrthodinku Gajdůšek sebral míč váhajícímu Dvořákovi a jeho přihrávku zužitkoval Pelc. Domácí už neměli síly na zvrat, a tak i podruhé v sezoně s Duklou prohráli. Dva roky přitom Za Lužánkami nepoznali hořkost porážky.
Zklamání na stadionu ovšem trvalo jen chvíli. Smutek nebyl na místě, Brno slavilo poprvé v historii mistrovský titul.

Statistika posledního utkání:
- poločas: 0:0, branka: 76. Pelc
- rozhodčí: Christov, bez karet
- diváci: 45 000.

Sestavy:
- Brno: Hron - Mazura, Václavíček, Dvořák, Petrtýl - Kotásek, Jarůšek, Pešice (75. Svoboda) - Janečka, Kroupa, Kopenec (75. Klimeš).
- Dukla: Sork - Macela, Samek, Jan Fiala, Štambacher - Rott, Pelc, Bilský - Vízek (90. Turianik), Nehoda, Gajdůšek.


poznámka

Konečná tabulka 1. ligy v sezóně 1977/1978
1. Zbrojovka Brno
2. Dukla Praha
3. Lokomotiva Košice
4. Slavia Praha
5. Sklo Union Teplice
6. Bohemians Praha
7. Tatran Prešov
8. Slovan Bratislava
9. Spartak Trnava
10. Baník Ostrava
11. Jednota Trenčín
12. Škoda Plzeň
13. Dukla Banská Bystrica
14. Sparta Praha
15. Inter Bratislava
16. ZVL Žilina.

Informace získány od Antonína Zabloudila, tiskového mluvčího FC ZBROJOVKY BRNO a. s. (autora zatím nepublikované knihy o historii fotbalového klubu Zbrojovka Brno).osoby

Miroslav Bureš
hráč František Čejka
předseda trenérské rady Eduard Došek
hráč Libor Došek
hráč Karel Dvořák
hráč
další osoby (19)...městská část

Studentský záznam


Aktualizováno: 19. 06. 2023