Požár brněnského kasina CARE

8. 1. 2002


ulice

číslo orientační

2


charakteristika

Krátce po 20. hodině dne 8. 1. 2002 byl nahlášen požár v kasinu u brněnského nádraží. Při záchraně krupiéra zahynuli dva mladí hasiči.


poznámka

Požár v tamním kasinu byl nahlášen 8. ledna krátce po 20. hodině. Mezi zasahujícími hasiči byli i velitel družstva David Kožuský (zkušený hasič, který ke směně přestoupil začátkem roku) a hasič Jaroslav Gargula, který zde pracoval necelé dva roky.
Npor. David Kožuský se stržm. Jaroslavem Gargulou prováděli průzkum v silně zakouřeném prostoru herny ve 2. podlaží a hledali pohřešovanou osobu. V důsledku nulové viditelnosti došlo k jejich rozdělení.
Náhle (přibližně 11 minut po zahájení zásahu) však došlo k celkovému vzplanutí v celém prostoru herny a k pádu stropních podhledů, které přerušily zavodněné vedení. V tomto okamžiku se uvnitř prostoru herny nacházel David Kožuský (velitel zásahu), který byl s největší pravděpodobností okamžitě usmrcen prudkým nárůstem teploty v důsledku celkového vzplanutí. Spolu s ním zemřel i zaměstnanec herny, kterého nalezl.
Druhý hasič (Jaroslav Gargula) se nacházel v sousední chodbě, která byla silně zakouřena. Zřejmě pro ztrátu orientace nemohl nalézt cestu zpět a celkovým vzplanutím v herně mu byla pravděpodobně odříznuta i úniková cesta.

Závěry vyšetřovací komise ukázaly, že příčinou požáru byla porucha na elektroinstalaci - oheň vzplál v místech, kde byla k elektrické síti připojena světla přes takzvané "čokolády". Policie ukončila vyšetřování s tím, že tato nesmírná tragedie pro rodiny obětí požáru a pro všechny brněnské hasiče, neměla žádné viníky. Přesto celá událost stále vyvolává řadu otázek.

PAMÁTNÍK ZEMŘELÝCH HASIČŮ
Po dlouhých letech (až v roce 2011) došlo k narovnání složitých majetkoprávních vztahů a objekt byl od konce roku 2011 připraven k rekonstrukci.
Dne 1. 5. 2013 byl zrekonstruovaný dům slavnostně otevřen - nese název OD Letmo. V jeho prostorách je umístěn i památník obou tragicky zemřelých hasičů.
Na své kolegy a přátele nezapomínají ani hasiči, kteří v tomto místě pravidelně pořádají pietní vzpomínku.


prameny, literatura

Www stránky

"In memoriam"


události

1. 5. 2013
Odhalení památníku brněnským hasičům
památník připomíná památku dvou hasičů, kteří při požáru zahynuli
1. 5. 2013
Otevření obchodního centra „Letmo“
Obchodní centrum Letmo nahradilo vyhořelé kasino


osoby

Jaroslav Gargula
jeden ze dvou dvou hasičů, kteří při požáru zahynuli David Kožuský
jeden ze dvou dvou hasičů, kteří při požáru zahynuli Petr Štancl
krupiér, o jehož záchranu se neúspěšně snažili oba zahynulí hasiči


stavby

Obchodní dům „Letmo“
Nádražní 2a/681


objekty

památník zemřelých hasičů
pomník: Nádražní 2a/01


městská část

Menš, Jis


Aktualizováno: 13. 06. 2021