Výstava Žít pivo

17. 6. 2015 (17.6.–31.12.2015)


ulice

číslo orientační

1


katastr

Brno-městocharakteristika

výstava věnována pivu a všemu, co s ním souvisí


poznámka

Výstava návštěvníky zavedla do historie výroby i konzumace piva v Brně od pravěku až po současnost, zprostředkovaně mohou nahlédnout do nejstarších brněnských pivovarů i hospod.

Bezesporu nejzajímavější jsou brněnské reálie. Připomenuty byly nejstarší brněnské hostince, například U Modrého lva poblíž dnešního Mendlova náměstí, U Bílého kříže naproti nemocnici u sv. Anny na Pekařské , U Tří knížat na Poštovské, U Černého orla na Orlí, i mnohem mladší (dnes již téměř legendární) pivnice U Formana na České a Na Střeláku v Pisárkách.
Část výstavy byla věnována také původnímu klášternímu pivovaru na Starém Brně nebo osobnosti Františka Ondřeje Poupěte, sládka a inovátora výroby, autora příruček o vaření piva i zakladatele školy pro sládky, který nejplodnější časy prožil právě v Brně v Měšťanském pivovaru na Starobrněnské ulici.
Návštěvníci si mohli na vlastní kůži vyzkoušet atmosféru prvorepublikové restaurace s číšníky se servítkem přes ruku nebo socialistické hospody s umakartovými stoly a keramickými podtácky. Každý Brňan si mohl také vyhledat, zda v okolí jeho bydliště fungovalo či funguje některé z pivovarských zařízení – pivovar, významná hospoda, sladovna či ledárna.


obrazy


osoby

František Ondřej Poupě
brněnský sládek, inovátor výroby piva


stavby

Hrad a pevnost Špilberk
Špilberk 1/210


městská část


hub


Aktualizováno: 24. 06. 2018