Odhalení pomníku středu vesmíru v Brně

13. 8. 2019katastr

Černá Pole


místo

nároží ulic Trávníky a Demlova


charakteristika

Recesistický pomník byl odhalen na nároží ulic Trávníky a Demlova kde v padesátých letech dvacátého století na kanalizačním poklopu spolu diskutovali dva tehdejší spolužáci a přátelé, budoucí vědci, matematik a fyzik Alexander Ženíšek a astronom Jiří Grygar.


účastníci

Jiří Grygar, astronom,
Alexander Ženíšek, matematik a fyzik,
Zdeněk Mikulášek, astronom,
Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno,
Martin Maleček, starosta Brno-sever


poznámka

Oba spolužáci se znali už od základní školy, kde spolu sedávali v lavici. Po krátké přestávce, kdy se Grygar odstěhoval do Opavy, se opět sešli v jedné třídě gymnázia na Elgartově ulici.
„K Sašovi jsem vždy velmi vzhlížel. Mimo závažných vědeckých otázek jsme řešili i vážnou hudbu nebo moderní básnické směry, o kterých toho hodně věděl, ačkoliv se o nich vůbec neučilo,“ vzpomínal na slavnostním odhalení pomníku Jiří Grygar.
Oba také určili nejkrásnější hvězdu ve vesmíru, což byla Ivanka Devátá, pozdější herečka a spisovatelka, který bydlela o kousek dál na ulici Žampachova.
Na svůj „střed vesmíru“ postupem let zapomněli, dokud se neobjevil v knize Sto astronomických omylů uvedených na pravou míru, která vyšla v roce 1988.
„Pokud byste nebyli spokojeni s výkladem, že střed vesmíru je všude a nikde, tak tuto otázku definitivně vyřešili v roce 1952 studenti Grygar s Ženíškem,“ přečetl z knihy jeden z jejich autorů, astronom Zdeněk Mikulášek.
Poté se dlouhou dobu zase nic nedělo, dokud oba pány před pár lety neoslovil autor pomníku, zda by souhlasili s jeho zhotovením.
„My jsme řekli ano, ačkoliv nám bylo jasné, že nemůže vzniknout na původním místě uprostřed cesty,“ sdělil účastníkům slavnosti Jiří Grygar. „Před pár měsíci se nám nicméně autor ozval, že je památník hotový a připravený k instalaci. A tak jsme tady,“ uzavřel „příběh“ pomníku.
Kámen nebylo možno umístit přímo na kanál, protože by bránil v průjezdu ulicemi. Po dohodě s Brněnskými komunikacemi nakonec stojí na travnaté ploše pod stromem. Zůstane zde do 12. září, poté se přesune do budovy Gymnázia Elgartova.
„Prozatím nemáme povolení, aby zde mohl kámen zůstat dlouhodobě. Pokud se ale městské části podaří domluvit s Veřejnou zelení města Brna, mohl by zde zůstat natrvalo,“ uvedl starosta Brna-severu Martin Maleček (informace ze dne, kdy byl pomník odhalen).
Autor památníku nechce být na svou žádost jmenován.osoby

Jiří Grygar
účastník slavnosti Alexander Ženíšek
účastník slavnosti


objekty

Střed vesmíru
pamětní kámen: Trávníky x Demlova 0/01


městská část

Menš


Aktualizováno: 15. 09. 2019