7. ročník Běhu Brnem

14. 3. 1926

charakteristika

V pořadí 7. ročník tradičního běhu patřil účastí (99 běžců) i celkovou úrovní k nejlepším ročníkům v historii závodu. Naposledy zde běželi i dva z nejlepších současných vytrvalců - velký favorit Drozda a Nedobitý, ktarý nečekaně Drozdu porazil. Stejně úspěšný byl i loňský vítěz Pytela.

Výsledky:
1. Nedobitý (Sparta Praha) 18:37,7 min., 2. Pytela (SKŽ) 18:48,6, 3. Drozda (Kolín) 19:12, 4. Plchot (Baťa Zlín) 19:15, 5. Fic (MS) 19:32, 6. Vincenc (SKŽ) 19:35, 7. Zatloukal (Moravská Ostrava), 8. Viktor Strniště (SKŽ) 19:36, 9. Urbanec (Vyškov) 19:39, 10. J. Strniště 20:06.
Došlo k první podstatné změně trati vynecháním obtížného úvodního úseku přes severní svah Špilberku. Od startu u Besedního domu vybíhali nyní běžci v obráceném směru k Červenému kostelu a vlevo na Údolní ulici, na křižovatce s Úvozem navázali na původní trať ke Kraví hoře

účastníci

Z 99 startujících (doběhlo 92) naprostou většinu představovali běžci z Brna, mezi nimi pak zdejší vojáci, početná byla účast i z dalších moravských klubů (zejména SK Baťa Zlín).
V kategorii vojáků běželo dokonce 50 mužů, z registrovaných atletů bylo 7 seniorů a 35 juniorů, "příchozích" 7.

Pořadí v kategoriích:
- senioři: 1. Nedobitý, 2. Pytela, 3. Drozda
- junioři: 1./4. Plchot, 2./5. Fic, 3./6. Vincenc
- příchozí: 1./11. Nechvátal (FDTJ Husovice) 20:16, 2./27. Doležal (Orel Telnice)
- vojsko: 1./20. Řehoř (dělostřelecký pluk č. 6) 20:43, 2./23. Macháček (10. p. pl.) 3./25. Gebauer.

zajímavosti

O úrovni závodu svědčí srovnání s mistrovstvím republiky v přespolním běhu o tři týdny později v Praze: mistrem ČSR v roce 1926 se stal Drozda, Pytela doběhl jako druhý, bratři Strnišťové |Jindřich (4. místo) a Viktor (5. místo).
Družstvo SKŽ (J. Pytela, V. Vohralík, V. Strniště) získalo zde poprvé mistrovský titul, když druhé skončilo její "B" družstvo (J. Strniště, Kralert, Vincenc).