Česká spořitelna, a.s.
První moravská spořitelna
Jánská 4, 6, 8,10/445-448
Brno-město
Novostavba byla dokončena již za nacistické okupace, takže židovský architekt Heinrich Blum nesměl být uváděn mezi jejími autory.
Stavba upoutá již při vstupu dynamikou šnekového schodiště a sklobetonové kopule, kruhovými okny galerie, oblými náběhy proskleného stropu a dalšími nautickými motivy. Expresivitou je výjimečná rovněž uliční fasáda: travertinem obloženým arkýřem s pásovými okny a mohutným vlajkovým stožárem ve svém středu.
Kancelářské první patro je žulovým obkladem zapojeno do dvojpodlažního obchodního soklu. Na každém z pěti obytných podlaží tří domovních vstupů jsou umístěny dva komfortně vybavené dvoupokojové byty s centrální obytnou halou propojenou prosklenými dveřmi s obývacím pokojem, který má po celé své šíři balkon do dvora.
Pozoruhodnými prvky stavby jsou např.: osvětlení dvorany bez lustrů neonovými trubicemi, aluminiové rámy otvorů v parteru, telefonní kabina zakomponovaná do hlavního vstupu, dřevem obložené stupně schodů aj.
Budova je přístupná pro veřejnost.
Domy 4/445, 6/446, 8/447, 10/448 (z toho památkově chráněné jsou budovy s č.o./č.p. 4/445 a 10/448).
1936–1939
Jedna z největších novostaveb v historickém jádru se vyznačuje mimořádnou kvalitou návrhu i provedení. Byla stavěna ve dvou etapách, neboť před uzavřením staré bankovní haly musela již být v provozu nová.
V letech 1937–1938 byl postaven dům č. 8 s menší přepážkovou halou; v letech 1938–1939 byla postavena část s hlavní bankovní dvoranou.
V roce 1938 - v souvislosti s objevem výbojkového osvětlení a použití neonu nejen k reklamním, ale i průmyslovým a užitkovým účelům - byla tato budova, a to patrně u nás poprvé, osvětlena bez lustrů pouze neonovými trubicemi.
Heinrich Blum
spoluautor projektu
Otakar Oplatek
spoluator projektu
Josef Polášek
spoluautor projektu
Václav Štursa
vedoucí ředitel První moravské spořitelny v Brně
1. 10. 1852
Založení První moravské spořitelny v Brně
BL
Máte více informací?
Napište nám, prosím. Děkujeme.