Luboš Petřík

* 14.1.1944 Brno – † 17.2.2023 Brno


herec a novinář


národnost

česká


státní příslušnost

ČSR, ČSSR, ČR


vzdělání

JAMU v Brně - obor herectví (absolvoval v roce 1965)


dílo

Luboš Petřík hrál i ve filmu. Už v roce 1960 se objevil ve snímku Josefa Pinkavy Komu patří pohár a poté v Prázdninách s Minkou (1962), kde ztělesnil jednu z hlavních postav.
Do jeho slibně se rozvíjející profesní kariéry zasáhl srpen 1968 a pak normalizace. V srpnových dnech se zapojil do vysílání Československého rozhlasu ze zimního stadionu za Lužánkami. V roce 1973 musel z ČST odejít a věnovat se publicistice ve Svobodném slově zaměřené na sociální oblast a kulturu. Po odchodu šéfredaktora Františka Gerži do důchodu převzal vedení brněnské redakce.
I když byl osudově „zavát“ od hereckého směřování k novinařině, k divadlu měl trvalé nejtěsnější pouto. Hrál například ve známém brněnském divadle X. Tehdejší autorské amatérské divadlo je dodnes připomínáno a vysoce hodnoceno. Připomeňme alespoň jeho vynikající interpretaci postavy Jaroslava Haška v inscenaci Velitelem města Bugulmy (1982).
Své návraty měl i jako moderátor. Rád vzpomínal na spolupráci se sourozenci Hana Ulrychová a Petr Ulrych a skupinou Javory.
V roce 2019 skloubil svou dvojí profesi – divadelníka a publicisty – v biografii V hlavní roli Josef Karlík, v níž zpracoval vzpomínky na významného brněnského herce. Byl jeho přítelem, kterého léta obdivoval.


zaměstnání

1965–1967 Divadlo bratří Mrštíků (dnes MdB),
od roku 1967 byl na „volné noze“, uplatnil se i jako konferenciér v ČsRo,
1968–1973 ČST (redaktor a dramaturg),
od roku 1974 Svobodné slovo (technický redaktor pražské a následně brněnské redakce, později vedoucí brněnské a rok i pražské redakce),
regionální noviny Jihomoravský den (editor a zástupce šéfredaktora)


prameny, literatura

osoby

František Gerža
kolega v redakci Josef Karlík
přítel, Petřík vydal jeho biografii Josef Souchop
kolega v redakci Petr Ulrych
spolupráce Hana Ulrychová
spoluprácehub


Aktualizováno: 22. 03. 2023