Kolonie rodinných domů "Nový dům"  charakteristika

  Kolonie "Nový dům" vznikla v letech 1925–1928 jako zajímavý a reprezentační doplněk akce k 10. výročí vzniku ČSR - Výstavy soudobé kultury Československa, pořádané v roce 1928 v Brně.
  Pod názvem "Výstava soukromého bydlení" byla kolonie vybudována mimo areál tehdy nově vzniklého Výstaviště v Pisárkách jako samostatná čtvrť 16 moderních rodinných domů v Žabovřeskách pod Wilsonovým lesem na dnešních ulicích Bráfova č. 109–111, Drnovická č. 2–12, Petřvaldská č. 2–10 a Šmejkalova č. 144–148.


  území

  Brno-Žabovřesky


  zajímavosti

  Jednotlivé domy projektovali architekti B. Fuchs, J. Grunt, H. Foltýn, M. Putna, J. Kroha, J. Syřiště, J. Štěpánek, J. Víšek a E. Wiesner.


  současný stav

  Většina domů byla během času více či méně narušena novodobými úpravami z utilitárních důvodů, takže někdy byly narušeny ve svém původní čistotě funkcionalistického stylu. Ve své původní podobě byly nejlépe zachovány domy na ulici Petřvaldské č. 6-10 a na Šmejkalově č. 144-148.


  stavební vývoj

  Objekty byly soustředěny do symetrického útvaru, který protínaly jen komunikace pro pěší.
  Domy byly dvojího typu: jeden typ představoval úsporné malobytové dispozice, zatímco druhý typ, vilový, dosahoval střední velikosti. Všechny však měly kompletní vybavení, tedy hospodářské přízemí se sklepy a technickým zázemím, 1. patro pak zahrnovalo obytné společenské prostory a menší kuchyni s jídelnou, v 2. patře pak byly ložnice s koupelnami a byly propojeny se sluneční terasou na ploché střeše.
  Při stavbě byly využívány tehdejší nejmodernější poznatky v oblasti konstrukce a stavebních materiálů.


  prameny, literatura

  městská část

  významné osoby

  Hugo Foltýn
  jeden z architektů, kteří se podíleli na projektech jednotlivých domů Bohuslav Fuchs
  jeden z architektů, kteří se podíleli na projektech jednotlivých domů Jaroslav Grunt
  jeden z architektů, kteří se podíleli na projektech jednotlivých domů Jiří Kroha
  jeden z architektů, kteří se podíleli na projektech jednotlivých domů Miroslav Putna
  jeden z architektů, kteří se podíleli na projektech jednotlivých domů
  další významné osoby (2)...


  události

  26. 5. 1928
  Zahájení Výstavy soudobé kultury v Československu
  Kolonie "Nový dům" vznikla v letech 1925–1928 jako zajímavý a reprezentační doplněk akce ke 100. výročí vzniku ČSR - Výstavy soudobé kultury Československa, pořádané v roce 1928 v Brně


  Fl


Aktualizováno: 13. 06. 2020