Poláškova vila
Barvičova 56/47
Brno-Stránice
od roku 2005 zrestituováno
Ing. Pavel Polášek
Jedná se o kombinaci rodinného sídla autora a jeho ateliéru společně s bytem určeným k pronájmu.
1932-1933
Stavba je svým kubicky rozčleněným objemem přísným příkladem funkcionalistického směru meziválečných let, jemuž také odpovídá čistě bílá fasáda dekorovaná pouze pásovými okny s dříve barevným orámováním a také luxfery na zahradním průčelí. Trojpodlažní rozvrstvení stavby nechal autor projevit v uličním průčelí, kde v přízemí zve hosta ke vstupu do hmoty vyhloubená travertinová nika. Naopak třetí patro ustupuje od rušné ulice do hlubokého ateliérového soustředění, jež je navíc umocněno obklopenou střešní terasou. Uliční průčelí pak ve druhém patře akcentuje zimní zahrada ukryta do obdélného arkýře vydělující se od hmoty domu do prostoru.
Část zařízení tohoto domu pocházela z dílny designéra Jindřicha Halabaly ve spolupráci se Spojenými UP závody Brno, nábytek do zimní zahrady dodala firma JOSPOS.
Stát částečně připravil rodinu Poláškových o vlastnictví vily po emigraci synů Josefa Poláška (1969), kdy zde však stále ještě zůstávala jejich matka Anka Polášková, jež nuceně odešla za svými syny pouhých devět let před sametovou revolucí. Po definitivní konfiskaci státem následovala devastace a zničení původního zařízení domu.
Rodina podala žádost o navrácení stavby již v roce 1992. Po třináctiletém sporu přinesl rozhodnutí ve prospěch rodiny až Nejvyšší soud ČR. Od května 2007 je dům rodiny Poláškových v užívání konzulátem Ukrajinské republiky.
Jindřich Halabala
designér, hlavní architekt Spojených UP závodů Brno, autor části interiérového vybavení
Josef Polášek
autor projektu
Studentský záznam
Máte více informací?
Napište nám, prosím. Děkujeme.