Český rozhlas Brno
Česká banka Union
Beethovenova 4/25
Objekt je součástí bloku budov jež vznikl nově v letech 1923–1926 podle projektu architekta Ernsta Wiesnera na prostranství někdejší jezuitské koleje mezi dvěma souběžnými ulicemi Beethovenovou a Mozartovou tak, že každá z nich má do té které ulice své průčelí. Komplex byl postaven pro dvě finanční instituce: Moravskou zemskou životní pojišťovnu (Mozartova) a Českou banku Union (Beethovenova). Stejně jako u budovy pojišťovny v Beethovenově ulici, i zde se jedná o příklad raně puristické architektury.
Brno-město
Brno: první raně puristická veřejná stavba v Brně, navíc s první střešní zahradou v ČSR
Střešní zahrada zaujala architekta a urbanistu Le Corbusiera, který v roce 1928 navštívil Brno v rámci cyklu přednášek pořádaného Klubem architektů.
Po roce 1948 na čas v budově sídlil domov mládeže. Od roku 1950 se budova stala hlavním sídlem brněnské pobočky Českého rozhlasu.
1925–1926
V letech 2017–2021 budova prošla kompletní rekonstrukcí, která byla rozdělena do tří stavebních etap. Při rekonstrukci byly použity moderní technologie v souladu s podmínkami památkové ochrany objektu tak, aby původní architektonický ráz budovy zůstal zachován.
Šestipatrová budova, jejíž půdorys je tvořen dvěma kolmými křídly, svou zadní částí navazuje na budovu Moravské zemské životní pojišťovny.
Průčelí budovy působí jednoduchým čistým dojmem. Vertikální hmota uličního průčelí stavby je zdůrazněna průběžným schodišťovým oknem. První dvě poschodí jsou obloženy světlým kamenem, další jsou omítnutá. Ohraničení oken a dveří je zvýrazněno obložením tmavě šedým kamenem. Levá třetina průčelí je vertikálně členěná dvěma osami sdružených a jednoduchých oken. V pravé, širší a o jedno patro vyšší části fasády následují taktéž dvě okenní osy. Třetí osu nahrazuje prosklený pás schodiště, procházející všemi patry kromě přízemí, kde byl situován boční vchod do budovy. Fasádu ukončuje výrazně vysunutá korunní římsa. Plochá střecha byla původně zahradně upravena a měla zábradlí.
Interiér budovy je díky železobetonovému skeletu značně variabilní. Přízemí bylo využito pro reprezentativní halu s přepážkami obloženou mramorem. Následuje patro, ve kterém sídlilo ředitelství. Jedná se honosně vybavené prostory s mramorovými podlahami, dřevěným obložením stěn a zčásti dodnes dochovaným původním vybavením interiérů. V dalších patrech se dospozičně uplatnilo schéma centrálního ochozu kolem světlíku a dvou rozbíhajících se chodeb, ve kterých vznikly různě velké kanceláře pro úředníky. V části pátého patra se nacházel byt správce. Zbytek plochy zabírá terasa. V šestém patře se nachází půda a strojovna výtahu, zbytek plochy tvoří opět terasa. Provoz vertikálně zajišťoval výtah a několik schodišť, z nichž svým oblým tvarem a elegantní křivkou zábradlí vyniká schodiště umístěné napravo od vstupního vestibulu. Přísun světla do budovy zajišťoval střešní světlík vedoucí až do druhého nadzemního patra stavby. Budova má dvě suterénní patra s archivem a původním trezorem.
V roce 1950, kdy do budovy přesídlil Český rozhlas Brno, byly interiéry budovy upraveny pro funkční potřeby rozhlasu. Ve vstupních prostorách byly instalovány nízké podhledy, původní hala s přepážkami a železobetonovými pilíři byla rozdělena na jednotlivá nahrávací studia.
Ostatní literatura
Krajské státní zastupitelství v Brně
Mozartova 3/18
dohromady tvoří jeden stavební komplex
Ernst Wiesner
autor projektu
oběti okupace zaměstnanců čs. rozhlasu
pamětní deska: Beethovenova 4/01
E. Wiesner
pamětní deska: Beethovenova 4/02
23. 9. 2021
Znovuotevření budovy Českého rozhlasu Brno po rekonstrukci
10. 5. 1924
Český rozhlas - zahájení vysílání brněnské odbočky Radiojournalu
sídlo Českého rozhlasu od roku 1950
PeDro
Máte více informací?
Napište nám, prosím. Děkujeme.