Svobodův mlýn
Bělkův mlýn, Dolní mlýn, Svobodův mlýn
Říčky 3
vodní mlýn na toku Říčky s doposud zachovalou mlýnskou technologií
Brno-Líšeň
Karel Škorpil (od roku 1820),
Jakub Krejčí (od roku 1826),
rodina Svobodova (od roku 1856):
- Leopold Svoboda (1856–1883)
- Leopold Svoboda (1883–1935)
- Leopold Svoboda (1935–1950)
- Antonín Svoboda (1950–2001).
V současnosti (2022) je mlýn ve vlastnictví tří spolumajitelů (potomků) rodu Svobodů, kteří usilují o zachování mlýna jako nedotčené technické památky dokumentující proces zpracování zrna na menším vodním mlýně v prvních desetiletích 20. století.
Jedná se o unikátní mlýn, který má veškeré technické zařízení zachovalé ve funkčním stavu, včetně Francisovy turbíny.
(informace pro naši encyklopedii doplnil pan Antonín Svoboda, jeden ze spolumajitelů mlýna)
soukromý majetek
K rekonstrukci technologického vybavení mlýna došlo mezi lety 1938 až 1948. Rekonstrukce probíhala postupně, tak aby nemusel být provoz mlýna zastaven. Bylo zrušeno klasické mlýnské složení, zakoupena byla moderní mlecí stolice, došlo k vybetonování náhonu a v roce 1952 bylo mlýnské kolo nahrazeno Francisovou turbínou. Komplex mlýna získal podobu, jak ji můžeme vidět dnes. Patrový zděný dům se čtyřmi velkými okny, na nějž přímo navazuje původní budova mlýnice se zděnou rampou. K mlýnici byla později ze zadní strany přistavěna malá strojovna pro pomocný plynosací motor, z níž vede průchod do prostoru s vodní turbínou (bývalá lednice). Přízemí obytné části budovy je původní, přistavěné patro má čtyři obytné místnosti. Na protější straně dvora stojí zděné hospodářské stavení, dvůr uzavírá velká kůlna. V nejbližším okolí mlynář obhospodařoval zhruba čtyři hektary polí a luk.
V meziválečném období patřil mlýn k tzv. smíšeným mlýnům. Sloužil jak k obchodnímu, tak k námezdnímu mletí. Obchodní mletí spočívající ve volném nákupu obilí a prodeji mouky tvořilo menší část výdělku mlynáře. Většinou mlýn šrotoval a semílal mouku pro rolníky z okolí. Za druhé světové války bylo mletí omezeno. Zaváděna byla tzv. mlecí povolení s předepsanými limity na osobu za rok.
Po roce 1950 byl mlýn uzavřen.
Provoz mlýna byl znovu obnoven v letech 1999–2001.
MŠ, PeDro
Máte více informací?
Napište nám, prosím. Děkujeme.