Hotel Slovan


  historický název

  Hotel Passage


  ulice

  Lidická 23/702


  území

  Brno-Veveří


  majitelé

  Antonín Müller, stavitel a jeho rodina (1928–1948),
  Restaurace a jídelny (1948–1991)


  nej...

  Československá republika: v hotelu bylo otevřeno bistro Quick, jako první rychlé občerstvení na vysoké úrovni u nás


  zajímavosti

  Hotel Passage postavil podle projektu akad. arch. Bohuslava Fuchse v letech 1927–1928 stavitel Antonín Müller jako jeho vlastník. Provozoval ho se svou rodinou podle vzoru švýcarských hotelů a vybavil ho nejmodernějším zařízením.
  Hotel měl nejen vlastní elektrárnu, ale i prvotřídně zařízené prádelny a žehlírny, kadeřnický a holičský salon, krejčovství, květinářství a v celém podniku pouze světelné signály, aby nebyl rušen klid hostů.
  K hotelu patřila koncertní kavárna a herna, zrcadlový sál pro pořádání větších akcí, menší společenské salonky, ale i bufet, lidovou restauraci a vinárnu spolu s tanečním barem.
  V přilehlé části byly garáže a boxy pro 30 vozů. Hotel měl vlastní autobus pro potřeby hostů. Stal se sídlem Čs. automotoklubu pro zemi Moravskou a nabyl značného ohlasu šíří a úrovní svých služeb. Měl 140 pokojů a několik výstavných rodinných appartementů.
  Po tragické smrti majitele A. Müllera v roce 1930, který spolu se svým synem Vladimírem a deseti cestujícími zahynul při katastrofě letadla ve větrné smršti u Jihlavy, se vedení hotelu ujala rodina jeho dcery, jež ho vedla až do konce 2. světové války.
  Po roce 1948 přešel hotel pod správu Restaurací a jídelen a byl přejmenován na hotel Slovan. Stal se mj. i místem, kde byl 1. 8. 1967 otevřen - jako vůbec první v českých zemích - tzv. "Quick", tj. moderní bistro, poskytující rychlé občerstvení na vysoké úrovni.


  poznámka

  Hudební skladatel a klavírista Jaroslav Ježek (1906–1942) navštívil koncem září 1931 spolu s Jiřím Voskovcem, Janem Werichem Werichem a Františkem Filipovským Velkou cenu automobilů na Masarykově okruhu v Brně a byli ubytováni v hotelu Passage (dnes Slovan) na Lidické ulici. Závody tehdy vyhrál Francouz Louis Chiron na automobilu Bugatti. Po závodě v hotelu v nočních hodinách, ovlivněn Chironovým vítězstvím, složil Jaroslav Ježek slavnou skladbu Bugatti step.
  Tato tradovaná, jistě hezká historka, se však nezakládá na pravdě. Na základě upozornění jednoho ze čtenářů naší encyklopedie z Velké Británie proto uvádíme: „Bugatti Step nahrano v Berline tanečnim orchestrem Bely Dajose 10. listopadu 1930, deska Odeon A 186887 m. c. Ze 1922, poprve jako predehra V+W Don Juan a Comp, premiera 13. ledna 1931" (text ponecháváme pro autentičnost v poslané podobě -Menš).
  Podrobněji nás o vzniku skladby informuje česká Wikipedie: „Jaroslav Ježek se nechal inspirovat vozem značky Bugatti, které vyhrály závod na Masarykově okruhu v Brně v roce 1930. Zároveň byla tato skladba poctou české automobilové závodnici Elišce Junkové, která rovněž závodila ve voze Bugatti (např. v závodu Targa Florio). Inspirace automobilovými závody je patrná i ze samotné kompozice, která je vystavěna na intervalu kvarty a celou skladbu také prostupuje rytmický puls, který nápadně připomíná čtyřtaktní motor.“


  stavební vývoj

  Postavený na místě zbořené dělnické kolonie, tzv. Šmálky.  městská část

  významné osoby

  Bohuslav Fuchs
  autor projektu budovy Antonín Müller
  stavitel a současně vlastník budovy Vladimír Müller
  spolumajitel hotelu


  události

  1. 8. 1967
  Zahájení provozu bistra Quick v Brně, jako prvního rychlého občerstvení v ČSR 19. 2. 1940
  Vytvoření šermířského odboru SK Židenice
  místo konání ustavující schůze
  16. 11. 1930
  Šermířská akademie v Brně 12/1928
  Slavnostní otevření paláce Hotel Passage (dnes hotel Slovan)


  související odkazy

  Fl, mát, Menš


Aktualizováno: 23. 03. 2019