Vila Tugendhat
Vila Tugendhat
Černopolní 45/620
Brno-Černá Pole
Grete a Fritz Tugendhatovi
říjen 1939
objekt konfiskován německou státní policií
leden 1942
vlastnické právo převedeno na Velkoněmeckou říši
červenec 1945
zavedena národní správa
1945–1950
objekt využíván jako soukromá taneční škola profesorky brněnské konzervatoře Karly Hladké
říjen 1950
objekt převeden do vlastnictví Krajského národního výboru a využíván pro dětský léčebný tělocvik
od roku 1962
rehabilitační středisko Fakultní dětské nemocnice
prosinec 1963
vila zapsána do Státního seznamu nemovitých kulturních památek
leden 1980
objekt převeden do majetku Národního výboru města Brna
1985–1993
objekt po rekonstrukci (1982–1985) sloužil jako reprezentační ubytovací zařízení městské samosprávy
1993
vydáno usnesení Rady města Brna o kulturním využití objektu
červenec 1994
objekt převeden do správy Muzea města Brna a zpřístupněn veřejnosti
srpen 1995
udělen statut Národní kulturní památky
prosinec 2001
vila zapsána do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO
Statutární město Brno
Česká republika: V roce 2024 získala jako první znak ochrany podle Haagské úmluvy. Stala se tak jednou z 55 takto chráněných památek na světě.
Grete Tugendhatová (1903–1970), rozená Löw-Beerová, pocházela z rodiny židovských německých průmyslníků, kteří vlastnili a provozovali řadu textilních továren, cukrovarů a cementáren v Brně, ve Svitávce, v Zaháni ve Slezsku a v Rakousku. Vyrůstala ve velkolepé secesní vile na ulici Drobného 22 (dříve Pakrstrasse-Sadová), kterou její otec Alfred Löw-Beer koupil v roce 1913 od dědiců továrníka Moritze Fuhrmanna.
Rozlehlý pozemek s vinohradem a zahradou za vilou se rozšiřoval a stoupal až k ulici Černopolní. Horní část tohoto pozemku daroval otec dceři Gretě po jejím druhém sňatku ke stavbě rodinné vily.
Greta byla poprvé provdána za průmyslníka Hanse Weisse a měla s ním dceru Hannu (1924–1991). Po sňatku s Fritzem Tugendhatem (1895–1958) v červenci 1928 se manželé rozhodli usadit v Brně a postavit si zde rodinný dům (dříve oba často pobývali v Německu).
Tugendhatovi neměli vlastní výrobní podniky, ale byli spolumajiteli brněnských vlnařských továren Feldhendler et Co. a Max Kohn.
V Brně se jim narodili synové Ernest (1930) a Herbert (1933–1980) a v exilu ve Venezuele dcery Ruth (1942) a Marie Daniela Tugendhat (1946).
Po druhé světové válce se usadili v St. Gallen ve Švýcarsku.
Paní Grete navštívila Brno v roce 1967 a poté v roce 1969, kdy zde v rámci přednáškového večera (17. 1. 1969) vystoupila s česky přednesenými vzpomínkami na stavbu vily a na architekta Miese van der Rohe.
Cena Grand Prix - udělena Obci architektů 2013 v kategorii rekonstrukce.
Vila Tugendhat je od roku 1994 přístupná veřejnosti jako instalovaná památka moderní architektury.
Od roku 2005 je ve vile Studijní a dokumentační centrum moderní architektury, které je k dispozici odborníkům, studentům i laické veřejnosti. Vzhledem k velkému zájmu je nutno prohlídku vily i návštěvu studijního centra objednat předem.
V září 1928 přijel na pozvání manželů Tugendhatových architekt Ludwig Mies van der Rohe do Brna a nadšen polohou parcely s nádherným výhledem na město, ale také vynikající architektonickou a stavební produkcí v tehdejším Brně, zakázku přijal. V prosinci 1928 předložil stavebníkům hotový projekt. V březnu 1929 obdržela Grete Tugendhatová od svého otce darovací smlouvou na parcelu v horní části pozemku za rodičovskou Löw-Beervou vilou (Drobného 22). V dubnu 1929 požádala paní Grete o stavební povolení, které bylo vydáno až v říjnu téhož roku. Firma bratří Eislerových však zahájila stavební práce již v červnu 1929. Za rok a půl byla stavba za autorova dozoru a za přispění řady domácích i zahraničních firem dokončena a v prosinci 1930 se manželé Tugendhatovi do vily nastěhovali.
Rodina žila ve vile necelých osm let. V květnu 1938 manželé Tugendhatovi i s dětmi odjeli do Švýcarska a v lednu 1941 do Venezuely. K prvním stavebním zásahům došlo ve vile během 2. světové války, kdy ji využíval Walter Messerschmidt, ředitel Klöckwerke v Brně (vestavba příček, zazdění průchodu na horní terasu, zvýšení komína atd.). Devastaci domu dovršila na sklonku války osvobozenecká vojska, která zde měla ustájeny koně. Dílčí stavební úpravy pak byly provedeny na konci roku 1945 pro potřeby soukromé taneční školy Karly Hladké a po roce 1950 pro potřeby dětského léčebného tělocviku.
Od počátku 60. let upozorňoval architekt František Kalivoda na význam stavby a na nutnost její rehabilitace. V roce 1963 byla vila Tugendhat zapsána do Státního seznamu nemovitých kulturních památek a začalo se jednat o její obnově a novém kulturním využití. Tyto snahy osobně podpořila i paní Grete Tugendhatová, která vystoupila 17. ledna 1969 v Brně na jednodenní konferenci věnované této významné stavbě s česky přednesenými vzpomínkami na stavbu vily a na architekta Ludwiga Miese van der Rohe.
V březnu 1970 se v Brně konala vědecká konference o ochraně památek moderní architektury, kde o vile referoval architekt Kalivoda. Nastupující normalizace však veškeré snahy o obnovu vily zastavila. V roce 1980 byl objekt již zcela opuštěn a byl v dezolátním stavebnětechnickém stavu. Celková rekonstrukce stavby pak proběhla v letech 1982–1985. Investorem byl Odbor vnitřních věcí Národního výboru města Brna, dodavatelem byl Stavební podnik města Brna. Vila byla upravena pro reprezentační potřeby města. S ohledem na toto využití byly interiéry vybaveny soudobým převážně typovým nábytkem.
Projekt obnovy byl vypracován ve Státním ústavu pro rekonstrukci památkových měst a objektů (Kamil Fuchs, Jarmila Kutějová, Josef Janeček). Stavebněhistorické a restaurátorské průzkumy, provedené po roce 2000, korigovaly negativní postoje k této obnově a projekt označili za velmi profesionální. V rámci tehdejších metodických postupů, stavebnětechnických a materiálových možností, které souvisely s daným využitím objektu a soudobou společensko-politickou situací, se jednalo prakticky o záchranu tohoto výjimečného díla světové moderní architektury včetně unikátního technického zázemí. Muzeum města Brna, v jehož správě je vila Tugendhat od roku 1994, vybavilo interiér hlavního obytného prostoru kopiemi původního nábytku a zpřístupnilo objekt jako instalovanou památku moderní architektury veřejnosti. Původní originální nábytek se do vily vrátil v listopadu 2015.
Brněnská vila Tugendhat je unikátním uměleckým dílem reprezentujícím novátorské řešení ve smyslu prostorového uspořádání (tzv. volně plynoucího prostoru), architektonického a výtvarného výrazu, konstrukčního systému, mobiliáře, detailů a začlenění stavby do přírodního rámce. Poprvé v dějinách světové architektury zde byla v privátním domě užita ocelová nosná konstrukce. V interiérech jsou vzácné exotické materiály (onyx ze severního Maroka, italský travertin, dřeva: palisandr, zebrano a makassarský eben z jihovýchodní Asie).
Dům byl vybaven souborem nábytku navrženým architektem převážně přímo pro brněnskou vilu. K nejznámějším patří např. křesla Barcelona a Tugendhat a dále židle Brno a MR20, které se dodnes vyrábějí. Na návrzích některých kusů nábytku, textilií a materiálů se výrazně podílela Miesova spolupracovnice, architektka a designérka Lilly Reichová.
Spoluautorkou zahrady byla brněnská zahradní architekta Markéta Roderová-Müllerová, která ji navrhovala pod Miesovým vedením. Zcela výjimečné bylo i technické zázemí domu jako např. kombinace teplovzdušného vytápění a klimatizace, elektromotorické spouštění oken, fotobuňka u vstupu aj.
Vila Löw-Beer
Drobného 22/297
vila, která v dolní části pozemku sousedí s Vilou Tugendhat
Arnoldova vila
Drobného 26/299
Miloš Budík
vilu fotografoval téměř celou svoji kariéru
Kamil Fuchs
v 80. letech 20. století vedl kolektiv architektů, kteří připravili po léta neprávem kritizovanou rekonstrukci vily
František Kalivoda
zasloužil se o to, že Vila Tugendhat byla v roce 1963 zapsána do seznamu kulturních památek
Alfred Löw-Beer
dceři Grete věnoval pozemek na stavbu vily
Simon Mawer
odehrává se zde děj románu Skleněný pokoj
další významné osoby (4)...
památka UNESCO
pamětní deska: Černopolní 45/01
uctění památky - G. Tugendhat
jiná realizace: Černopolní 45/02
uctění památky - F. Tugendhat
jiná realizace: Černopolní 45/03
uctění památky - H. Lambek
jiná realizace: Černopolní 45/04
uctění památky - E. Tugendhat
jiná realizace: Černopolní 45/05
další objekty (1)...
6. 9. 2024
Položení Kamenů zmizelých rodinám Tugendhat, Löw-Beer a Hože
22. 6. 2023
Meeting Brno 2023
zahrada vily - místo setkání prezidentů
15. 6. 2023
Retrospektivní výstava fotografií Miloš Budík. Jsem fotograf
místo konání výstavy
12. 3. 2019
Slavnostní předpremiéra filmu Skleněný pokoj
30. 1. 2019
Výstava Skleněný pokoj
další události (18)...
Dč
Máte více informací?
Napište nám, prosím. Děkujeme.