Kamenný most
Brno-Staré Brno
Spojuje Poříčí s Vídeňskou ulicí.
Pojmenování Kamenný most schválilo Zastupitelstvo města Brna dne 3. října 1991.
V místech, kde dnes spojuje Poříčí a Vídeňskou ulici takzvaný Kamenný most, stával jeden z nejstarších brněnských mostů už ve středověku. Vedla přes něj důležitá obchodní cesta na Znojmo, Jihlavu a Prahu.
Pravděpodobně od konce čtrnáctého století spojoval břehy Svratky most kamenný, který v roce 1492 upravil a zdokonalil brněnský stavitel a zednický mistr Hans Trach (či Track), jak o tom svědčí pamětní deska (dnes v lapidáriu města Brna). Na místě pak most vydržel s několika dalšími přestavbami (např. v roce 1725 po velké povodni, od kdy začal být také postupně osazován i barokními sochami) až do roku 1932.
Krátce poté začala stavba mostu nového, který měl železobetonovou konstrukci a mohly po něm jezdit i tramvaje. Osmdesát metrů dlouhý moderní most dokončený v roce 1936 však vydržel jen devět let, protože na konci druhé světové války utrpěl velké škody. Na jeho místě po válce vyrostl provizorní dřevěný most a nový moderní most museli Brňané v letech 1946–1947 stavět znovu. I ten však prošel na počátku 21. století dalšími úpravami do dnešní podoby.
Hanns Tracht (Track)
autor přestavby
Kamenný most - úprava a přestavba
pamětní deska: Poříčí - Vídeňská 0/01
socha sv. Jana z Boha
sochařská realizace: Vídeňská 7/02
místo původního umístění sochy
Pieta
sochařská realizace: Vídeňská 7/03
místo původního umístění sochy
Ecce Homo
sochařská realizace: Vídeňská 7/04
místo původního umístění sochy
socha sv. Jana Nepomuckého
sochařská realizace: Vídeňská 7/05
místo původního umístění sochy
24. 12. 1598
Velké záplavy v Brně
Jis, MJ
Máte více informací?
Napište nám, prosím. Děkujeme.