Rodinný dům Ing. Slávky Vuletičové-Donátové


  ulice

  Wurmova 12/598


  území

  Brno-Stránice


  majitelé

  - Slávka Vuletičová-Donátová (1933–1951)
  - soukromý majitel


  poznámka

  Rozsáhlá reprezentativní vila provedená v kvalitních materiálech. V suterénu se nachází hospodářská část s vysoce účelně vybavenou kuchyní. Obytná část je v přízemí, v patře pak ložnice s terasou a na střeše ještě pracovna s terasou.
  K září 1951 musela původní majitelka dům vyklidit „z důvodu bezpečnosti státu". Poté byl dům rozdělen na byty pro vojenské rodiny.

  Dům není veřejnosti přístupný.


  vznik

  1933


  stavební vývoj

  Architektem stavby Ing. Karel Hugo Kepka, stavbu provedla v roce 1933 firma V. Nekvasil. a. s., Praha-Brno.
  O stavbě psal W. Bisom v článku „Rodinný dům paní svd v Brně“, in: Měsíc, ilustrovaná společenská revue, č. 12, prosinec 1933, s. 17-20. Z textu citujeme: „Stojí-li v popisu „Rodinný dům paní ředitelové X...“, pak může být každý ujištěn, že nalezne ještě osobitější, ještě individuálnější ztvárnění celého organismu domu, jednotlivých místností /.../. Ale při stavbě domu pro ženu musí architekt býti nekonečně taktnější, pozornější, musí umět vyjít vstříc, aby dům stal se tím, čím má býti: obrazem charakteristických vlastností své paní. /.../ Rodinný dům, který si paní SVD dala vystavěti brněnským architektem inž. Karlem H. Kepkou, jest svou výrazností se zřetelem k své paní úplně sladěný organismus, skutečný rodinný dům.“ (Dobový překlad článku do češtiny N. B.)


  prameny, literatura

  městská část

  významné osoby

  Wilhelm Bisom
  referoval v časopise „Měsíc“ o stavbě Karel Sebastian Jan Kepka
  architekt Miloslava (Slávka) Vuletič-Donátová
  majitelka domu


  související odkazy

  BL, Menš


Aktualizováno: 02. 09. 2014