Husův sbor církve Československé husitské
Husův sbor církve Československé
Svatopluka Čecha 35a/1405
V Brně-Králově Poli zahájila svou činnost Církev československá v roce 1921 veřejnou bohoslužbou, jež se uskutečnila v březnu téhož roku v Městském sadu u kadetky slouženou R. Stejskalem.
Následovala ji první veřejná schůze občanů, kteří sympatizovali s nově se tvořící církví a sešli se 20. ledna 1924 v tělocvičně školy na Mojmírově náměstí za účasti 167 osob. Tam byl také zvolen zatímní výbor, jehož předsedou se stal MVDr. Martin Žižlavský.
Poté se v roce 1925 ustavila samostatná náboženská obec s působností pro Královo Pole, Řečkovice, Ivanovice, Mokrou Horu, Medlánky, Jehnice, Lelekovice, Českou a Soběšice.
Brno-Královo Pole
Morava: první kostel Církve československé na západní a střední Moravě
Při Husově sboru pracovaly v Králově Poli dva odbory: v letech 1926–1936 to byla Jednota mládeže církve československé a v roce 1931 založený Odbor sociální práce církve československé v Králově Poli.
Ke kostelu patří farní dům, pod věží je místnost ke konání různých křesťanských, kulturních a společenských akcí, pod modlitebnou je divadelní sál pro 300 diváků, kde od počátku působilo ochotnické divadlo. Dnes v budově sídlí bezbariérové divadlo Barka, založené v roce 1994.
Kostel dnes slouží i bohoslužebným účelům Sboru církve bratrské.
Základní kámen byl položen 12. října 1924 za účasti patriarchy Karla Farského a dalších významných osobností. Projekt zhotovil Ing. arch. Josef Novák a provoz sboru byl zahájen 25. října 1925 za účasti 12.000 osob z Králova Pole a okolí. Jde o funkcionalistickou sakrální stavbu neobvykle civilního ztvárnění s výraznou stupňovitou věží.
Husův sbor je zasvěcen památce Mistra Jana Husa a je jedním ze tří velkých brněnských chrámů, a to na Botanické ulici a Karáskově náměstí.
otevření sboru Církve československé
pamětní deska: Svatopluka Čecha 35a/01
Fl
Máte více informací?
Napište nám, prosím. Děkujeme.