Wawrova kašna


Koliště 0/14

Kašna (fontána) byla zhotovena podle vzoru tzv. Wallaceovy fontány (velký typ) a do parku byla osazena v roce 1887.
Za bojů o Brno v roce 1945 byla poškozena a poté byla odstraněna při přípravě výstavby budovy Janáčkovy opery v roce 1959.


katastr

Brno-město


místo

park na Kolišti


existence

kašna již neexistuje


umístění

1887


odstranění

po roce 1945, mezi léty 1959–1960 přenesena neznámo kam


popis

Kašna (fontána) měla tvar malé svatyně se čtyřmi karyatidami v kruhu obrácenými k sobě zády. Čtyři alegorické postavy dívek, které podpíraly klenbu s delfíny, představovaly Jednoduchost (jaro), Charitu (léto), Střídmost (podzim), Laskavost (zimu). Voda tryskala v tenkém proudu uprostřed.
Výška 2,71 m, váha 610 kg.


poznámka

Kašnu či fontánu navrhl anglický filantrop Richard Wallace, aby podpořil možnost zdravého občerstvení s čistou pitnou vodou i na veřejném prostranství.
První kašny tohoto typu byly instalovány v roce 1871 v Paříži, odkud se velmi rychle rozšířily do měst celého světa. Jen v Paříži je jich dnes více než 140, na francouzském území Ille-de-France pak více než 20, na ostatním území Francie bezmála 50 a zachyceny jsou i v Jihoafrické republice, Německu, Irsku, Brazilii, Kanadě, Québecu, Španělsku, Portugalsku, USA, Velké Británii (v Londýně v zahradě „Wallace Collection“) Jordánsku, Mosambiku, Švýcarsku, Číně a Izraeli.
Vyskytuje se v tzv. velkém typu, sloupkovém typu, nástěnném typu a malém typu, jak to vyžadovalo prostředí, v němž měla být umístěna.
Brno se tak k těmto světovým lokalitám připojilo poměrně brzy a je škoda, že tato kašna byla zničena.


ulice

městská část

stavby

Koliště
Koliště Janáčkovo divadlo
Rooseveltova 7/31
v souvislosti se stavbou Janáčkova divadla byla kašna odstraněna


FlAktualizováno: 20. 08. 2017