Wawrova kašna


Koliště - park 0/14

Kašna (fontána) byla zhotovena podle vzoru tzv. Wallaceovy fontány (velký typ) a do parku byla osazena v roce 1887.
Za bojů o Brno v roce 1945 byla poškozena a poté byla odstraněna při přípravě výstavby budovy Janáčkovy opery v roce 1959.


katastr

Brno-město


místo

existence

kašna již neexistuje


umístění

1887


odstranění

po roce 1945, mezi léty 1959–1960 přenesena neznámo kam


popis

Kašna (fontána) měla tvar malé svatyně se čtyřmi karyatidami v kruhu obrácenými k sobě zády. Čtyři alegorické postavy dívek, které podpíraly klenbu s delfíny, představovaly Jednoduchost (jaro), Charitu (léto), Střídmost (podzim), Laskavost (zimu). Voda tryskala v tenkém proudu uprostřed.
Výška 2,71 m, váha 610 kg.


poznámka

Kašnu či fontánu navrhl anglický filantrop Richard Wallace, aby podpořil možnost zdravého občerstvení s čistou pitnou vodou i na veřejném prostranství.
První kašny tohoto typu byly instalovány v roce 1871 v Paříži, odkud se velmi rychle rozšířily do měst celého světa. Jen v Paříži je jich dnes více než 140, na francouzském území Ille-de-France pak více než 20, na ostatním území Francie bezmála 50 a zachyceny jsou i v Jihoafrické republice, Německu, Irsku, Brazilii, Kanadě, Québecu, Španělsku, Portugalsku, USA, Velké Británii (v Londýně v zahradě „Wallace Collection“) Jordánsku, Mosambiku, Švýcarsku, Číně a Izraeli.
Vyskytuje se v tzv. velkém typu, sloupkovém typu, nástěnném typu a malém typu, jak to vyžadovalo prostředí, v němž měla být umístěna.
Brno se tak k těmto světovým lokalitám připojilo poměrně brzy a je škoda, že tato kašna byla zničena.


ulice

městská část

stavby

Koliště
Koliště Janáčkovo divadlo
Rooseveltova 7/31
v souvislosti se stavbou Janáčkova divadla byla kašna odstraněna


FlAktualizováno: 22. 04. 2022