strom k 25. výročí založení oddílu „Vlčí stopa“


Blanenská 1/02

strom (habr obecný) byl vypěstován ze semenáčku a zasazen k 25. výročí založení oddílu


místo

poblíž klubovny oddílu u hřiště základní školy


umístění

6. 11. 1999


popis

habr obecný, u něhož je umístěna tabulka s vysvětlujícím textem


poznámka

ODDÍLOVÝ STROM
Oddílový strom Brontosauřího dětského oddílu Vlčí stopa – habr obecný – byl vyzvednut jako jednoroční semenáček společně s dalšími 19 semenáčky různých druhů stromů v lesích v okolí Jehnic. Tyto semenáčky byly vysazeny na 20. oddílových narozeninách v listopadu 1994 do květináčů a jednotliví členové a vedoucí oddílu si jednotlivé semenáčky vzali do péče. Ne všem semenáčkům se vedlo dobře. Některé postupně přestaly prospívat a uschly. Vysazení se jich dočkala necelá polovina. Dodnes jich roste 5.
O zmíněný habr obecný vzorně pečovala Šárka Cupáková v Jehnicích.
Právě tento stromek jsme se rozhodli jako oddílový strom vysadit na 25. oddílových narozeninách na okraji hřiště v Jehnicích, kousek za oddílovou klubovnou (místo jsme samozřejmě konzultovali, p. starosta Šicha a tehdejší ředitel školy p. Procházka byli mezi jeho kmotry). V době vysazení, tedy v listopadu 1999, byl stromek 210 cm vysoký a obvod koruny byl 2,5 metru. O stromek jsme celá léta pečovali. V dubnu 2009 byl 3600 cm vysoký a obvod koruny byl 8 metrů.
Při budování hřiště v červnu 2009, aniž by nás někdo upozornil, byl stromek vytržen a – snad na přímluvu p. starosty- později bez dalšího zahrábnut do země o pár metrů dál směrem k silnici. I přes naši pozdější snahu o záchranu (intenzivní zalévání apod.) stromek na následky zásahu zaschnul. Nevzdali jsme se a dál strom zalévali. O pomoc jsme požádali odborníky, kteří provedli ořezání stromu. Díky těmto zásahům se podařilo zachránit alespoň torzo stromu, který na jaře 2010 znovu obrazil a postupně pomalu znovu dorůstá.“
Dobrá zpráva autorky hesla: i přes značné poškození větví a kmínku při úpravách školního hřiště se na jaře roku 2011 stromek zazelenal, asi si zaslouží titul „Strom - hrdina“. Od roku 2012 o stromek zřejmě pečuje škola, poblíž jejíhož hřiště se habr nachází, a stav stromu je výborný.
(Výše uvedené informace a fotografie poskytla MVDr. PharmDr. Radmila Zavadilová, CSc. dne 4. 3. 2011. Děkujeme.)


text

Habr obecný //
Carpinus betulus L. //
vypěstován ze semenáčku a vysazen 6. 11. 1999 k 25. výročí založení oddílu Vlčí stopa //ulice

městská část

události

6. 11. 1999
Vysazení pamětního stromu 6. 11. 1974
Vznik oddílu „Vlčí stopa“


související odkazy

MenšAktualizováno: 02. 11. 2019