Wilhelm Bardas
* 24.4.1904 Brno † 30.6.1945 Stonařov
válka a odboj 1938–1945; oběti
německá
Rakousko-Uhersko, ČSR
zastřelen
Jihlava, Goethova 18
vrchní komisař okresního úřadu v Jihlavě (od 4. 8. 1939)
Muzejní a archeologický spolek v Uherském Hradišti,
Archeologický spolek na Velehradě
hřbitov Stonařov
Zastřelen (bez soudu) Jaroslavem Samuelem, politickým komisařem internačního tábora Stonařov.
Vilém Bardas sepsal po osvobození svou „obhajobu“, kterou adresoval Národnímu výboru v Jihlavě. V ní vysvětloval otázku svého německého občanství, o němž mu byl doručen dekret v roce 1941. Uznával, že se z obav z možných represálií nebránil, ale na druhé straně si ponechal členství v českých spolcích (členem až do roku 1945 -Menš), svého syna dal zapsat do farní matriky (a ne u jihlavského městského úřadu) a vychovával jej česky.
O tom, jak se choval ve své funkci na oberlandrátě v Jihlavě vůči zaměstnancům i starostům českých obcí okresu, by mohli podat svědectví právě oni. Uváděl pomoc při investiční činnosti českých obcí, když v roce 1944 převzal živnostenský referát okresního úřadu, vydával živnostenské listy i osobám české národnosti, dokonce manželce muže, který byl v koncentračním táboře atp. „Považoval jsem tuto svoji činnost za svoji morální povinnost, nezapomínaje, že jsem vychováním a smýšlením Čechem /.../ Že takto bylo též chápáno mé chování a činnost, dosvědčuje okolnost, že kromě několika jedinců nikdo nevěděl a netušil, že mám německé občanství.“
Protože však nebyl postaven před soud, nebylo možno spravedlivě zvážit chování W. Bardase a skutečnosti jím uváděné. Jeho mrtvé tělo bylo nalezeno ve Stonařově za domem čp. 292 a do doby exhumace bylo zakopáno blízko domu. Dne 30. 10. 1946 došlo k exhumaci za přítomnosti soudní komise krajského soudu v Jihlavě a pohřbení na místním hřbitově.
(Zpracováno na základě badatelských výzkumů jednoho ze čtenářů naší encyklopedie. Děkujeme.)
Ostatní literatura
Emma Bardas
sňatek: 30. 4. 1934, Velehrad
Kopin, Menš
Máte více informací?
Napište nám, prosím. Děkujeme.