Norbert Tomek

* 24.11.1890 Brno – † 23.4.1942 Mauthausen


válka a odboj 1938–1945; oběti okupace; první stanné právo; učitelé Země moravskoslezské


národnost

česká


státní příslušnost

Rakousko-Uhersko, ČSR


zajímavé okolnosti

odsouzen stanným soudem v Brně 10. 1. 1942 pro rušení veřejného pořádku a bezpečnosti a přípravu velezrady k předání gestapu a zabavení veškerého majetku


příčina úmrtí

zahynul v koncentračním táboře


bydliště

Brno, Francouzská 66


vzdělání

1902–1906 reálka (4 ročníky),
kadetní škola v Brně-Králově Poli


zaměstnání

učitel, měšťanská škola chlapecká v Brně-Žabovřeskách,
předtím československá armáda (štábní kapitán)


odborné a zájmové organizace

Sokol (Župa Dr. Jindry Vaníčka, Sokol Brno-Husovice)


poznámky

Profesní dráha v armádě: v době od 18. 8. 1910 do 29. 7. 1914 podporučík, pěší pluk 91, Praha, velitel čety, telefonní oddělení, učitel v poddůstojnické škole a ve škole pro důstojníky v záloze, Praha; 30. 7. 1914 – květen 1915 poručík (jmenován k 1. 5. 1913), velitel telefonního oddělení, v poli, poté v nemocnici, následky zranění do prsou pociťoval celý další život; květen – září 1915 nadporučík (jmenován k 1. 3. 1915), přísedící u divizního soudu, Praha; září – 31. 12. 1915 pobočník u pohraniční kontrolní komise, Brod nad Lesy; 1. 1. 1916 – 6. 12. 1917 u generálního štábu ve zpravodajském a šifrovacím oddělení, poté u dopravního oddělení ministerstva zásobování, Vídeň; 7. 12. 1917 – 1. 2. 1918 velitel náhradní roty, Most nad Litavou, k 1. 2. 1918 přeložen do výslužby v poměru v. v.; v období od 2. 2. 1918 do 29. 6. 1918 v disponibilitě Zemského vojenského velitelství, Praha; 25. 6. – 20. 9. 1918 hospodářský důstojník nemocnice, Karlovy Vary; 21. 9. 1918 – 14. 4. 1919 velitel strážního oddílu a dohlížející důstojník nemocnice, Kralupy, dne 14. 4. 1919 přeložen do neaktivity; v období 15. 4. 1919 – 12. 1. 1921 neaktivita, Praha; 13. 1. 1921 – 1. 6. 1923 přeložen k 1. 2. 1920 do kategorie důstojníků zvláštní služby z povolání, skup. A pěší pluk 32, pobočník velitele náhradního praporu, Košice; 2. 6. 1923 – 31. 1. 1927 kapitán (k 1. 2. 1924), pěší pluk 47, pobočník velitele náhradního praporu, Mladá Boleslav; 1. 2. 1927 – 24. 3. 1928 jezdecký pluk 2 Sibiřský, pobočník velitele náhradní korouhve, Olomouc; 25. 3. 1928 – 29. 4. 1929 pěší pluk 47, pobočník velitele náhradního praporu, Mladá Boleslav; 30. 4. 1929 – 30. 9. 1936 štábní kapitán, pěší pluk 10 Jana Sladkého Koziny, pobočník velitele náhradního praporu, Brno; 1. 10. 1936 až do likvidace čs. armády v roce 1939 - Posádkové velitelství, Husova 9, 6. divize, Brno.
Po likvidaci československé armády ustanoven učitelem na měšťanské škole v Žabovřeskách. Zatčen gestapem 13. 12. 1941, vězněn v Brně v Kounicových kolejích, stanným soudem v Brně odsouzen 10. 1. 1942 k předání gestapu, dne 4. 2. 1942 převezen do koncentračního tábora Mauthausen, kde podlehl útrapám věznění 23. 4. 1942 (dle sdělení správy tábora manželce zemřel na zápal plic). V Sokole měl velkou zásluhu o vybudování sokolské chaty v Herolticích u Tišnova.



pojmenované ulice

Tomkovo náměstí (Husovice)





sourozenci

ulice

Francouzská
bydliště


osoba na objektech

učitelé Země moravskoslezské
pamětní deska: Moravské náměstí 6/01 oběti světových válek
pamětní deska: Rotalova-Elgartova 0/01
osobní jméno chybně uvedeno v podobě „Robert“
oběti druhé světové války
pamětní deska: Sirotkova 36/01


Menš


Aktualizováno: 17. 06. 2017