Internetová encyklopedie dějin Brna

Otakar Blažek

  Otakar Blažek


  • * 26.2.1914 Jihlava – † 1976 Brno


  • majitel koncese na výrobu kreslených filmů


  • pseudonym

   Brenten


  • zajímavé okolnosti

   Už od středoškolských studií byl velkým a zcela nekritickým obdivovatelem Walta Disneye. Tento idol formoval a zároveň i limitoval jeho tvůrčí obzory a on sám je nikdy nepřekročil. Toužil se stát českým Disneyem. Za svým snem šel s velkou dávkou až chorobné umanutosti navzdory všemu – nedostatku peněz, vlastního uměleckého nadání, a hlavně prachmizerné době. Byt měl vyzdobený fotografiemi z Disneyho filmů a shromažďoval novinové výstřižky o všem, co se jeho idolu týkalo. Konkrétních věcných a praktických informací o jeho práci však měl málo a byly jen povrchní.
   Do dějin českého filmu chtěl vstoupit natočením prvního českého celovečerního kresleného filmu. Měla to být Dívčí válka na motivy Jiráskových Starých pověstí českých. Na cíl zaměřil veškerou energii a byl rozhodnut vložit do podniku i celý svůj majetek. Navíc chtěl svou vizi realizovat i navzdory bizarním a životu nebezpečným podmínkám protektorátu. V lednu 1939 si Otakar Blažek nechal na brněnském Magistrátu registrovat živnost Výroba kreslených filmů. Dne 12. října pak získal koncesi na výrobu kreslených filmů. Oprávnění bylo úředně zrušeno až 28. ledna 1950.
   Všechno financoval z vlastních peněz – z platu konstruktéra v brněnské Zbrojovce a z dědictví po otci. Byl schopný technik, proto viděl podstatu tvorby kreslených filmů hlavně ve vyřešení technických otázek. Soustředil se na konstrukci a výrobu zařízení pro snímání kresleného filmu. Dlouhou dobu žil v domnění, že právě on je vynálezcem zařízení pro natáčení (pseudo) trojrozměrného kresleného filmu.
   Do výroby zařízení zapojil řadu přátel a známých především ze svého pracoviště ve Zbrojovce. Vzniklo ohromné, ale plně funkční monstrum, zabírající celou místnost ve studiu. Jediné, co nám z tohoto pozoruhodného soustrojí zbylo, je jednoduchý náčrtek, který podle vzpomínek nakreslil Jaroslav Fiala. Ten v Brentenově studiu v poválečné éře pracoval a později se stal hlavním inženýrem filmového studia Barrandov.
   Teprve v roce 1941 se Brenten od Ing. Karla Smrže, který studio navštívil z pověření ministerstva obchodu, dověděl, že jeho snímací lavice je v podstatě Multiplan camera, jakou používal tvůrce Pepka námořníka Max Fleischer už v roce 1933 a jeho konkurent Disney od roku 1937. Ti ale používali plány kladené horizontálně, což bylo určitě praktičtější než Brentenova varianta. Protože to všechno Brenten nevěděl, vynálezcem vlastně byl, háček je v tom, že nebyl první.


  • bydliště

   Královo Pole, Bartošova 74 - u rodičů,
   věznice Mírov,
   Královo Pole, Bartošova 74 - u rodičů (od roku 1941)


  • vzdělání

   reálné gymnázium v Jihlavě (druhou část středoškolských studií dokončil již v Brně),
   Vyšší průmyslová škola v Brně


  • zaměstnání

   technický úředník,
   reportér brněnského rozhlasu,
   1937–1938 několik měsíců pracoval jako adept režie na Barrandově,
   1938–1941 konstruktér zbraní v brněnské Zbrojovce,
   úředník v Moravských cementárnách,
   od roku 1951 kulturní pracovník Závodního klubu Královopolské strojírny Brno,
   od roku 1959 zvukař v Divadle mladých Julia Fučíka (dnes Městské divadlo Brno)


  • poznámky

   Pseudonym „Brenten“ zvolil podle názvu kulometu „Bren“ (Blažek byl konstruktér zbraní).
   V době války byl podezřelý pro špionáž ve válečně důležité továrně. Důvodem bylo to, že z továrny vynášel pauzový papír. Gestapo si myslelo, že vynáší nákresy zbraní, ve studiu je fotografuje, zmenšuje na mikrofilm a předává je nepříteli.
   Vyšetřování potvrdilo, že Brenten skutečně výkresový papír z továrny vynášel, ale byl to papír úplně čistý, který pak používal ve svém studiu k rozkreslování fází kresleného filmu. Za války byl samozřejmě tento papír nedostatkovým zbožím. Ze špionáže byla nakonec jen krádež. Brenten byl postaven před soud a odsouzen jen k několika měsícům vězení, které odseděl na Mírově.

   O osobu Otakara Blažka se jako první badatelsky zajímal pan Mgr. Jiří Tesař, mj. autor námětu dokumentu s názvem „Brenten-Film-Studio aneb O filmu, který se nenatočil“ (režie Rudolf Chudoba, 2006).


  • soubory ke stažení

   Blažek, už ne Brenten.pdf [251 kB]


  • obrazy

   img13941.jpg img13942.jpg img13943.jpg img13944.jpg img13945.jpg img13946.jpg img14137.jpg img14138.jpg img14139.jpg img14140.jpg img14141.jpg


  • prameny, literatura


  • partneři

   Eliška Blažková (Učíková)


  • rodiče

   Otakar Blažek
   Anna Blažková (Puhonyová)


  • ulice

   Bartošova
   bydliště


  • související odkazy

   mapa
   Kultura.cz: 18.7.2006 - iVysílání - Česká televize
   Příběh brněnského Hollywoodu (z rozhlasového seriálu Česko - země neznámá)
   Velkofilm - film o filmu – Česká televize
   Velkofilm: Svoboda–Česká televize

   další související odkazy (1)...


  • autor

   MJ


Aktualizováno: 21. 02. 2018

Otakar Blažek. Fotografii poskytl pan Jiří Malý, děkujeme.