Josef Rajmund Langer

* 17.3.1878 Líšeň u Brna – † 27.12.1956 Líšeň


podnikatel v nástrojářství; zakladatel speciální továrny na spirálové vrtáky zn. Elektra


národnost

česká


státní příslušnost

Rakousko-Uhersko, ČSR


vzdělání

strojní průmyslová škola,
vojenská námořní škola v Terstu


zaměstnání

námořník (dostal se až k vodám Koreje a Číny),
zbrojní důstojník (působil v arzenálu Pola /Pulje/)


poznámky

V roce 1911 se s rodinou vrátil na rodnou Moravu. Na základě svých odborných zkušeností čtrnáctileté praxe jako vedoucí úředník centrály strojního oddělení námořního arzenálu v Pulji založil vlastní podnik zabývající se výrobou spirálových vrtáků.
Tato výroba byla třetí v celém tehdejším Rakousko-Uhersku, a byla tudíž význačným průkopnickým činem českého průmyslu. Vznikla z nesmírně skromných poměrů: pamětníci vzpomínali, že první vrtáky se kalily u Langerů v kuchyni na sporáku.
Ale již po 1. světové válce se firma stala prosperující nejen doma, ale i pro zahraniční odbyt. V době 2. světové války pak byla útočištěm pro mnohé i nezaučené dělníky a dělnice jako ochrana před nucenými pracemi v „rajchu“. Počet pracovníků byl téměř 300.
Zmodernizovanou výrobu vedl Jan Rajmund Langer se svými dvěma syny Rajmundem a Karlem až do znárodnění 26. 2. 1948. (Strojní park byl odvezen do Zbrojovky Vsetín, která v té době už také vyráběla spirálové vrtáky).
I když touto revoluční změnou se ve svých 70 letech ocitl bez všech i soukromých finančních prostředků, bez nároku na důchod a Zbrojovka, která podnik převzala, jej pro vysoký věk odmítla dále zaměstnat, nijak nezatrpkl. Na svých cestách na moři viděl tolik lidské bídy, že si zachoval sociální cítění a dokázal po znárodnění říci: „Každá revoluční společenská změna někoho poškodí, ale záleží na tom, aby většině prospěla.“
Jan Rajmund Langer se dožil ve skromných poměrech 78 let a těšil se přátelstvím a úctou svých bývalých zaměstnanců.
partneři

Adéla Langerová (Betrová)
sňatek: 1905 v Líšni
události

1911
Založení speciální továrny na spirálové vrtáky zn. Elektra
zakladatel továrny


Ma


Aktualizováno: 31. 01. 2023