JUDr. Jan Velgo

* 1.3.1878 Strakonice (okres Strakonice) – † 16.3.1936 Brno


brněnský soudce a právník, oběť trestného činu nájemné vraždy, zjednané vlastní ženou; případ vyústil v patrně nejslavnější soudní proces za dobu trvání první ČSR


národnost

česká


státní příslušnost

Rakousko-Uhersko, ČSR


příčina úmrtí

vražda


bydliště

Brno, Akademická 11


vzdělání

Právnická fakulta Německé univerzity v Praze (doložen v letech 1899–24. 7. 1902, zřejmě dokončil studium ve Vídni)


zaměstnání

soudce v Moravské Ostravě, Prostějově a Novém Jičíně,
od 25. 6. 1919 soudní rada Zemského soudu v Brně, později vrchní soudní rada u krajského soudu civilního v Brně


odborné a zájmové organizace

Čtenářský spolek v Besedním domě,
Brněnská filharmonie (externí spolupráce),
Klub českých turistů,
Filharmonická Beseda (člen)


hrob

Královopolský hřbitov, Myslínova, skup. 3 u zdi, hrob č. 153–154


poznámky

Případ nájemné vraždy soudního rady Velga patřil koncem třicátých let minulého století k ostře sledovaným soudním procesům a vyvolal bouřlivé debaty o postavení ženy ve společnosti i o objektivitě porotních soudů.
Vrchní soudní rada před penzí JUDr. Jan Velgo se zjara roku 1933 na lavičce v Tyršově sadu seznámí s chudou domovnickou dcerou Marií Havlíkovou. Dívka ho okouzlí a stárnoucí muž s ní naváže milostný poměr. V září 1935 Marie otěhotní a trvá na uzavření manželství. Rada Velgo se zpočátku staví s ohledem na své vysoké společenské i kariérní postavení k celé záležitosti nerozhodně.
Nakonec se oba shodnou na tomto řešení: Velgo se potají s Marií ožení, bude manželce vyplácet apanáž v předem dohodnuté výši, zatímco ona zůstane nadále bydlet u svých rodičů. Sňatek proběhne v brněnském kostele sv. Tomáše dne 19. prosince 1935. Velgova skrblivost a jeho staromládenecké zvyky však zůstávají i po svatbě nadále beze změny, krom toho vyjdou na světlo určité nejasnosti ohledně Velgova otcovství. Zoufalá žena se v bytě svých rodičů náhodně seznámí s jistým Václavem Černým, nezaměstnaným dělníkem. Černý nabídne Marii východisko z tíživé situace a ovšem i nebezpečný obchod – za určitý finanční obnos sprovodí vrchního radu ze světa.
Společně s termínem vraždy 16. března 1936 stanoví Velgová s Černým i příslušný modus operandi: zatímco Mariin manžel odejde do mlékárny, ona pustí Černého do bytu, skryje jej ve spíži a sama se zamkne na toaletě. Velgo však Černého předčasně objeví a ten tak ztrácí výhodu momentu překvapení, přesto okamžitě vyráží k násilnému útoku. Nejprve Velga udeří, podaří se mu jej omráčit a vhodit do předem připravené napuštěné vany. Kontakt s vodou probere oběť z náhlého bezvědomí. Rada se do poslední chvíle zoufale brání a křičí o pomoc, na dveře buší sousedi. Do bytu se dobývá policie, zločinec se po dokonaném činu pokusí o sebevraždu revolverem oběti.
Na místo činu se dále dostaví policejní komisaři a ujímají se dalšího vyšetřování. Velgovo tělo je odvezeno k soudní pitvě, Václava Černého převážejí po poskytnutí první pomoci do nemocnice na Žlutém kopci. I když lékařská zpráva označuje jeho stav jako velmi vážný, podaří se jej lékařům udržet při životě. Intenzivní výslechy probíhají i s Marií Velgovou. Novopečená vdova se nejprve snaží vnutit policii zprvu hodnověrnou verzi o loupežné vraždě, po konfrontaci s faktem, že její komplic může vypovídat, se dne 18. března 1936 k činu doznává a vzápětí se rozjíždí protokolární mašinérie.
V létě téhož roku porodila Marie v Zemské porodnici na Obilním trhu v Brně zdravou dceru, která byla záhy předána do péče rodiny zavražděného. Dostala jméno Marcela Velgová. Soudní proces byl zahájen nedlouho po narození dítěte.
(Pro naši encyklopedii text zpracoval a fotografie na základě svého výzkumu doplnil dne 17. 1. 2012 pan Jiří Skoupý. Děkujeme.)
JUDr. Jan Velgo byl zpopelněn v Krematoriu města Brna 21. 3. 1936.


soubory ke stažení



osoby

Václav Černý
zavraždil JUDr. Jana Velga


partneři




ulice

Akademická
bydliště a místo úmrtí (dnes Čápkova)


stavby

Královopolský hřbitov
Myslínova
brněnský soudce a právník, oběť trestného činu nájemné vraždy, zjednané vlastní ženou; místo posledního odpočinku


události

11. 2. 1937
Soudní proces s Marií Velgovou a Václavem Černým
oběť vraždy


související odkazy

Menš


Aktualizováno: 24. 08. 2022