Rudolf Procházka

* 10.4.1913 Brno – † 11.4.1973 Brno


válka a odboj 1938–1945; účastník zahraničního odboje; SSSR


národnost

česká


státní příslušnost

Rakousko-Uhersko, ČSR


vyznamenání a pocty

Čs. válečný kříž 1939,
Řád 25. února 1948,
Medaile Za zásluhy o výstavbu,
sovětská Medaile Za vítězství nad Německem, a další ocenění


zaměstnání

po komunistickém převratu v únoru 1948 se stal náčelníkem osobní ochranky prezidenta Klementa Gottwalda


politická orientace

KSČ


poznámky

Do čs. zahraničního vojska odveden v roce 1939 (v databázi www.vuapraha.cz uvedeno: „ilegální vedení KSČ“. Osobní číslo neuvedeno).
Předválečný funkcionář KSČ, angažující se v levicově orientovaných tělovýchovných a mládežnických organizacích mládeže na Brněnsku. V květnu 1939 uprchl do Polska a následně do Sovětského svazu, kde až do léta 1941 pracoval v civilním sektoru.
Po napadení SSSR se dal k dispozici sovětské zpravodajské službě, která jej vycvičila jako radistu a 10. 9. 1943 vysadila společně s Rudolfem Peschlem v Polsku, odkud se oba výsadkáři přesunuli do protektorátu. Procházka měl na Brněnsku plnit své úkoly – zřízení rádiového spojení s vedením KSČ v Moskvě, sběr vojenských, politických a hospodářských zpráv, zakládání ilegálních národních výborů apod. Všechny jeho záchytné adresy v Brně však selhaly, proto se přesunul do okolí Bystřice nad Perštejnem (Albrechtice u obce Rozsochy), odkud devět měsíců vedl soustavnou rádiovou komunikaci s Moskvou a budoval zpravodajskou síť.
Německá zaměřovací služba odhalila místo jeho vysílání v létě 1944, ale z obklíčení brněnským gestapem se dokázal prostřílet. Spojení bylo přerušeno, ale R. Procházka následně vytvořil partyzánský oddíl Prokop Holý, který až do konce války operoval na BystřickuMenš, JBre


Aktualizováno: 06. 04. 2015