Mons. ThDr. Petr Lekavý

* 29.6.1910 Dolní Bojanovice (okres Hodonín) – † 29.3.1990 San Antonio (Texas, USA)


římskokatolický kněz, politik


zajímavé okolnosti

Po opuštění vlasti v roce 1948 se dostal do uprchlického tábora v německém Dieburgu, kde byly podmínky velmi neutěšené. Po různých urgencích mu jeho dřívější spolužáci zprostředkovali audienci u papeže Pia XII., který ho jmenoval generálním vikářem českých uprchlíků v Evropě. Těch bylo na šedesát tisíc. Neustále cestoval mezi tábory, staral se o potřebné a sám sliboval, že chce být posledním Čechem, který opustí německý uprchlický tábor. To se stalo koncem roku 1950, kdy mu kardinál Aloysius Muench nabídl místo faráře v diecézi Fargo v USA.


bydliště

Dolní Bojanovice čp- 133 (rodný dům),
Brno, Lidická 24


vzdělání

1931 - První české gymnasium v Brně,
1931–1936 studium na papežské Lateránské univerzitě v Římě,
19. 12. 1936 vysvěcen na kněze v bazilice sv. Jana v Lateráně kardinálem Marchetti-Selvaggianim, první mši sloužil nad hrobem sv. Petra v podzemí svatopetrské baziliky,
11. 7. 1937 primice v rodné obci,
1938 doktorát teologie v Římě


jiné pocty

v roce 1963 byl papežem Pavlem VI. jmenován prelátem a monsignorem


zaměstnání

po návratu do vlasti působil jako kaplan v různých farnostech brněnské diecéze,
v roce 1939 se stal ředitelem gymnázia v Brně, na kterém předtím studoval,
v roce 1942 jmenován kaplanem u sv. Tomáše v Brně (tam se jeho „kaplanka“ stala střediskem schůzek vynikajících osobností, básníků a spisovatelů: Jana Zahradníčka, Jana Čepa, Františka Halase, politika Bohdana Chudoby a dalších),
v tomtéž roce mu německé úřady zakázaly vyučovat na gymnáziu,
v roce 1945 na návrh Mons. Šrámka vstoupil do politiky, za lidovou stranu se stal místostarostou Brna a současně zástupcem města Brna ve sněmu,
v roce 1948 s nástupem komunismu musel za dramatických okolností opustit vlast,
od konce roku 1950 farář v diecézi Fargo v Severní Dakotě v USA


hrob

hřbitov v Cavalier (Severní Dakota, USA)


poznámky

V průběhu amerického pobytu byl stále činný. V roce 1959 vykonal s biskupem Mořkovským pouť do Svaté země.
V roce 1966 pozval na návštěvu kardinála Berana.
V roce 1973 cestoval do Austrálie na Eucharistický kongres v Sydney, kde sloužil českou mši a po mnoha letech pronesl též českou promluvu. Tam se rovněž seznámil s polským kardinálem Wojtylou.
Roku 1976 se podílel na organizaci Eucharistického kongresu ve Philadelphii, kde instaloval českou výstavu a setkal se i s Matkou Terezou.
Sbíral podklady pro kanonizaci blahoslaveného Jana Nepomuka Neumanna, českého rodáka z Prachatic, biskupa ve Philadelphii, jehož papež Pavel VI. dne 19. června 1977 svatořečil.
Roku 1981 organizoval v hlavní washingtonské katedrále postavení kaple Panny Marie Hostýnské a sv. Jana Nepomuka Neumanna.
Ze svých prostředků podporoval i různé dobročinné účely. Nezapomněl na svůj mateřský chrám sv. Václava v rodné obci ani na seminář Nepomucenum, kde podporoval i dalšího spolurodáka, nynějšího pomocného biskupa Petra Esterku.
Ač jej touha stále táhla domů, měl možnost návštěvy své vlasti pouze jedenkrát, a to v roce 1969 při příležitosti primice rodáka – kněze Jana Topenčíka.
V roce 1987 již částečně nemocný, konal sám autem cestu na západ do státu Oregon k Tichému oceánu přes Skalisté hory, které tolik obdivoval.
Koncem roku 1989, v době „sametové revoluce“ v Československu, byl již vážně nemocen a svůj život dožil daleko na jihu USA v texaském San Antoniu, kde 29. března 1990 zemřel. Jeho tělesné pozůstatky byly převezeny do jeho poslední farnosti v Cavalier v Severní Dakotě a 5. dubna 1990 byl pohřben na katolickém hřbitově. Pohřební obřad vykonal biskup Sullivan z Fargo, homilii pronesl Mons. Petr Esterka.osoby


ulice

Lidická
bydliště doložené v roce 1948


stavby

Kostel sv. Tomáše a klášter augustiniánů-eremitů
Moravské náměstí
místo jeho působení v duchovní správě v roce 1942


události

7. 8. 1945
Praktické pokyny k provádění exhumací padlých rudoarmějců v Brně
podepsal oběžník o pokynech pro provedení exhumací padlých rudoarmějců na území Brna
27. 4. 1945
Vytvoření Ústředního Národního výboru pro Velké Brno
člen


Ma


Aktualizováno: 06. 10. 2021