Franz Anton Bonner

* 1792 Münster (Německo) – † 10.3.1879 Brno


mechanik a manufakturista ve vlnařství


bydliště

vzdělání

vyučen v Nizozemí ve výrobě suken, získal znalosti ve stavbě přádelních strojů


zaměstnání

podnikatel ve vlnařství,
později obchodní zástupce a obchodník v Brně


poznámky

Do Brna přišel z Nizozemí v roce 1813 se společníky Eylardim a Daehlenem a založili zde společnost na výrobu přádelních strojů (od gubernia obdrželi zemské tovární oprávnění 5. 1. 1815). Vyráběli drasticí, počesávací a mykací stroje, nejdříve v tzv. Ypsilantiho domě na tehdejším předměstí Křídlovice čp.53 (dnes Křídlovická 4).
Po sňatku se stal tichým společníkem svého tchána Mathiase Seittera v podniku na výrobu suken na předměstí Petrohradská čp. 6/8, po tchánově smrti v roce 1822 podnik sám řídil. V roce 1823 měl podnik v provozu 12 velkých a 24 malých tkalcovských stavů vedle dalších přadláckých, počesávacích a postřihovacích, jako rezervu při zvýšení odbytu měl k dispozici stejné množství tkalcovských stavů toho času mimo provoz. Podnik denně zaměstnával na 100 osob. Podnik měl sklady se zbožím ve Vídni, Lvově a v Pešti.
Po rozpadu společnosti Bonner, Eylardi a Daehlen se Franz Anton Bonner dále věnoval výrobě jemných suken, sledoval průběžně technický pokrok v oboru. Výrobu provozoval patrně do roku 1828, poté se věnoval obchodu.osoby

Hubert Knott
tichý společník firmy Bonner, Eylardi und Daehlen


partneři

Marie Bonner (Seitter)
sňatek: 1818, Brno-Královo Pole (kostel Nejsvětější Trojice)
ulice

Unter Zeil
bydliště doložené v roce 1850 (dnes Cejl) Ferdinandsgasse (Ferdinandova)
místo úmrtí (dnes Masarykova)


stavby

park Tyršův sad
Kounicova
místo posledního odpočinku


Menš


Aktualizováno: 06. 08. 2015