Jaroslav Jan Nesvadbík

* 10.5.1895 Dřínov, okr. Kroměříž – † 18.10.1918 Čeljabinsk


válka a odboj 1914–1919; legionář ruský; oběti války


příčina úmrtí

zemřel v nemocnici


bydliště

Dřínov čp. 22 (rodný dům)


vzdělání

reálka v Kroměříži a Lipníku nad Bečvou, maturita na 1. české reálce v Brně (7. 7. 1914),
pokračování ve studiu na vysoké škole technické znemožnilo vypuknutí první světové války


jiné pocty

jeho jméno je uvedeno na pomníku obětí první světové války v obci Dřínov, okr. Kroměříž


hrob

hřbitov v Čeljabinsku (Rusko), Pavlovice u Kojetína (kenotaf na rodinném hrobě)


poznámky

Po maturitě musel narukovat jako jednoroční dobrovolník zeměbraneckého pěšího pluku č. 25 do St. Pöltenu, kde navštěvoval poddůstojnickou školu. Poté byl odeslán na ruskou frontu, zajat 6. 6. 1916 u Lucku. Jako zajatec pracoval v laboratoři cukrovaru v městečku Hruška v Podolské gubernii. I když zde měl dobré podmínky, přesto se přihlásil do legií.
Dne 23. 7. 1917 byl v Bobrujsku zařazen do čs. legie v Rusku, záložní prapor. Pak převelen do Žitomiru, po dvou týdnech vypraveni ke 2. baterii I. lehké dělostřelecké divize. Ubytováni ve vesnici Pavločka, poblíž trati Rovno-Berdičev.
Počátkem února 1918 ústup před německými vojsky přes Kijev až do stanice Ična u Bachmače. Cestovali (v únoru) v otevřených vagónech, přikryti pouze pláštěm. V té době Jaroslav Nesvadbík onemocněl, po třech týdnech se ve městě Ilei dostali konečně do krytých vagónů a Jaroslav proležel měsíc ve vagónní nemocnici (prodělal operaci plíce). Zdánlivě se sice uzdravil, ale stále pokašlával. Účastnil se bojů od Penzy na Ufu, Simbirsk a Kazaň.
Po dobytí Simbirsku v srpnu 1918 bránili město proti útokům ze severu, pohybovali se v močálovitém terénu a Jaroslavovi Nesvadbíkovi se opět zhoršil zdravotní stav. Byl převezen v polovině srpna 1918 do nemocnice v Simbirsku, poté následoval převoz do Čeljabinsku, kde zemřel. Úřední zpráva sice uváděla úmrtí v Ufě, ale místo úmrtí je doloženo vzpomínkou vojáka, který s ním v nemocnici v Čeljabinsku ležel. Zemřel na chronickou malárii a TBC. Pohřben v Čeljabinsku, kde na ruském hřbitově jednu část tvořil český hřbitov. Stál zde velký společný pomník, každý zemřelý měl svůj malý křížek (stav v roce 1920 -Menš).
(Informace pro naši encyklopedii doplnil pan Pavel Mikel, děkujeme.)


obrazyMenš


Aktualizováno: 08. 02. 2020