Jitka Čermáková

* 1.9.1933 Újezd u Brna (okres Brno-venkov) – † 12.4.1945 Brno


válka a odboj 1938–1945; oběti osvobozovacích bojů; II. sovětský nálet na Brno


zajímavé okolnosti

„Ráno při bombardování Brna zahynuly v domě na Zelném trhu tři Čermákovy děti. Jejich matka Anežka, rozená Kulichová ze Šternova, šla na koupi. Když se vrátila, našla v troskách bytu své děti. Jitka 13letá, Břetislav 5letý byli mrtví, nejmladší dvouletý Ivánek se propadl do nižšího poschodí a umíral. Zemřel po převozu do nemocnice...“, uvádí Pamětní kniha obce Újezdu (citováno dle Žampacha -Menš).


příčina úmrtí

zahynula


bydliště

Šternov (dnes Újezdu u Brna),
Brno, Zelný trh 9


zaměstnání

školačka


hrob

hřbitov v Újezdě u Brna


poznámky

Pohřeb dětí Čermákových se konal v neděli 15. 4. 1945 z domu prarodičů ve Šternově (dnes Újezda u Brna) a byl velmi dramatický. Smutný průvod procházel těsně podél domů směrem k místnímu kostelu sv. Petra a Pavla. Nemohl jít středem silnice, protože směrem od Žatčan projížděli prchající Němci. Když na hřbitově (původní hřbitov se nacházel ve středu obce, kde je dnes park -Menš) končily pohřební obřady, sovětští letci zpozorovali poblíž hřbitova mezi stromy několik stojících německých aut, Rusové je ostřelovali, byla poškozena také zeď hřbitova a účastníci pohřbu se rozprchli.
Byl to první letecký nálet na Újezd. Takto popsala událost tehdejší kronikářka Adéla Staňková. V Úmrtním protokolu města Brna není poznámka o převozu k pohřbení do Újezda u Brna (-Menš).

ulice

Zelný trh
bydliště


události

12. 4. 1945
II. sovětský nálet na Brno
oběť náletu († na Zelném trhu (Krautmarkt)


Menš


Aktualizováno: 21. 03. 2019