Internetová encyklopedie dějin Brna

Karla Hanušová

  Karla Hanušová


  • Brno-Jundrov


  • výtvarnice


  • vzdělání

   vzhledem k nepříznivému posudku uličního výboru (babička měla před 2. světovou válkou obchod) nebyla přijata na uměleckou průmyslovku v Brně, vyučila se v továrně a pak absolvovala večerní střední školu pro pracující zakončenou maturitou


  • dílo

   V prosinci 1980 se konala první samostatná výstava Karly Hanušové v malé výstavní síni Československého spisovatele v České ulici v Brně. I během práce v televizním studiu ve výtvarné činnosti pokračovala, k malování přibylo vytváření malých objektů z moduritu a dřeva.
   Po emigraci do Holandska do jejích obrázků pronikly holandské prvky, přibylo také do vytváření soch a různých objektů ze dřeva, šedého kartonu (modely domků) i jiných materiálů. V Holandsku měla několik samostatných výstav v menších galeriích např. v Galerii Vorstenburch v Zaandamu nebo v  barokním kostelíku v Marken Binnen. Tři z jejích zimních obrázků byly použity jako podklad nejen pro vánoční pohlednice, ale i aršíky vánočních poštovních známek pro rok 1992.
   V roce 1996 si koupila videokameru, v obývacím pokoji zřídila ministudio a začala natáčet krátké trikové filmy. První program holandské veřejnoprávní televize ji zařadil do jednoho ze svých pořadů nazvaných 'Paradijsvogels' (Ptáci z ráje), jež pojednává o nevšedních lidech s nevšedními zájmy.
   Když se v roce 2005 navrátila do České republiky, vytvořila dva kalendáře pro velkou továrnu na čokoládu a několik PF pohlednic pro obchodní řetězec.
   Už dlouhé roky se věnuje i psaní příběhů. V posledních letech vydala dvě knížky. První byla knížka povídek „Povídání před klekáním“, druhá kniha se jmenuje „Hajundija, zem za zavřenýma očima“ a vyšla v nakladatelství Šuplík.


  • zaměstnání

   od roku 1966 Československá televize v Brně (oddělení dekorací, rekvizit, maskérny),
   od roku 1985 Obchodní dům Kotva v Praze (propagační oddělení),
   příležitostné ilustrace dětských časopisů pro nakladatelství Mladá fronta,
   1988 emigrace do Holandska,
   2005 návrat do České republiky


  • události

   28. 11. 2019
   Výstava Karla Hanušová: Hajundija, zem za zavřenýma očima
   výstava jejích výtvarných děl


  • související odkazy

   Webové stránky Karly Hanušové


  • autor

   hub


Aktualizováno: 11. 12. 2019