Jan Janderka

* 03.11.1916 Rakovnik (část Lublaně) – † 19.09.1988 Brno


příslušník čs. zahraničního odboje za 2. světové války


národnost

česká


státní příslušnost

ČSSR


bydliště

Brno, Veslařská 168


vyznamenání a pocty

různá čs. a zahraniční vojenská vyznamenání a medaile:
- Croix du combattant, Médaille des Blessés
- Médaille Coloniale
- War medal
- Medaile za chrabrost
- Medaile za zásluhy II. stupně aj.


poznámky

Jako řada ostatních příslušníků čs. zahraničního odboje opustil Protektorát přes bývalou Jugoslávii. K čs. armádě ve Francii se dostal v lednu 1940 po předchozím působení v Cizinecké legii na Středním východě.
Po pádu Francie se mu nepodařilo odjet s čs. jednotkami do Anglie, vrátil se tedy do Cizinecké legie a účastnil se výcviku v severní Africe. Cizineckou legii opustil v roce 1942 a vrátil se do Francie. Přešel do Španělska, kde byl zajat a internován v koncentračním táboře Miranda de Ebro.
Po 9 měsících byl propuštěn a odeslán do Gibraltaru odkud odešel k čs. jednotkám do Anglie. Do RAF byl přijat na podzim 1943 a v lednu 1944 nastoupil pilotní výcvik. S ostatními čsl. letci RAF se vrátil v srpnu 1945 do vlasti.
Po válce zůstal ve službách čsl. armády a pracoval jako učitel létání na vojenském leteckém učilišti v Prostějově. Přestože byl vždy hodnocen jako dobrý pilot, byl po únoru 1948 v rámci personálních čistek z armády propuštěn. Poté vykonával nejrůznější práce (např. řidič, údržbář).
Změny režimu, který se k němu stejně jako k ostatním čs. příslušníkům západního odboje zachoval hanebně, se nedožil. Zemřel v září 1988. V roce1992 byl rehabilitován a povýšen do hodnosti kpt. in memoriam.
(Podklady k tomuto heslu připravila paní Jana Janderková, dcera J. Janderky. Děkujeme).


ulice

Veslařská
bydliště


Jis


Aktualizováno: 07. 03. 2020