Internetová encyklopedie dějin Brna

Bohumír Krézek

    Bohumír Krézek


    • * 23.11.1914 Hrušovany u Brna – † 29.9.2003 Praha


    • válka a odboj 1938–1945; účastník čs. zahraničního odboje; příslušník čs. letectva ve Velké Británii; příslušník kanadského letectva


    • národnost

      česká

    • státní příslušnost

      Rakousko-Uhersko, ČSR


    • bydliště

      Brno


    • vzdělání

      gymnázium na třídě Kpt. Jaroše (1935 maturita),
      vojenská akademie v Hranicích


    • poznámky

      Bohumír Krézek bydlel v Brně-Masarykově čtvrti, byl vojákem z povolání. Dne 23. 11. 1939 odešel spolu s letcem Stanislavem Halamou, Miroslavem Zaufem a kpt. J. Štěrbou na Slovensko, pak do Maďarska - zde zadržen, vězněn v Budapešti v Citadele a v Tolonczházu, pak v táboře Garanyi s polskými uprchlíky.
      Na počátku června 1940 se dostal do Jugoslávie, odtud přes Řecko a Turecko do Bejrútu. Dne 29. 6. 1940 přešel s dalšími do Palestiny - stal se příslušníkem 11. čs. pěšího praporu - Východního, zastával funkci velitele čety u 2. roty, v červnu 1941 - boje proti vichistickým Francouzům v Sýrii. Dne 21. 10. 1941 - odjezd do Tobrúku, v dubnu 1942 do Haify (vznik 200. lehkého protiletadlového pluku - Východního), Bohumír Krézek sloužil jako pobočník velitele 500. praporu mjr. B. Koblihy. Přihlásil se k letectvu, ze Suezu odpluli spolu s dalšími kolem Afriky do Velké Británie (24. 10. 1942), dne 2. 1. 1943 vylodění ve skotském Greenocku, odtud přešel k Náhradnímu tělesu čs. letectva v St. Athan. Zařazen do kurzu pro navigátory bombardovacích letadel.

      Další výcvik prodělal v Kanadě - tam příjezd lodí Queen Mary, do konce května 1943 zařazen u 6. bombardovací a střelecké školy (No 6 Bombing and Gunery School) v Mountain View. Posléze přešel k 8. škole pro navigátory (No 8 Air Observer School) v Ancien Lorette (tam do listopadu 1943).
      Po absolvování výcviku přešel k 10. kanadské bombardovací a průzkumné peruti (prosinec 1943), kde létal na letounech Liberator. Ještě ve stejném měsíci převelen k 116. kanadské bombardovací a průzkumné peruti na Labradoru, která používala létající čluny Catalina-Canso. Odtud přeložen počátkem roku 1945 k 311. čs. bombardovací peruti, odvelen na výcvik do Nassau na Bahamských ostrovech (kurz č. 45 u 111. operační výcvikové jednotky). Zde pobyl od 5. 2. do 28. 4. 1945 (navigátor v osádce Bohuslava Jaroše), z Baham přeložen do Velké Británie k 311. peruti (Tain, Manston), poprvé přiletěl do vlasti 15. 8. 1945, zůstal u letectva.
      K 1. 6. 1948 odeslán na tzv. dovolenou s čekaným a k 1. 12. 1948 propuštěn z armády. V roce 1950 degradován na vojína, roku 1964 částečně rehabilitován. V květnu 1990 plně rehabilitován a povýšen následně na plukovníka letectva ve výslužbě.


    • prameny, literatura

      zobrazit


    • autor

      JMik


Aktualizováno: 24. 09. 2018