Jan Krykorka
* 20.6.1922 Velké Hamry (okres Jablonec nad Nisou) † 9.5.1945 Běleč (okres Brno-venkov)
válka a odboj 1938–1945; oběti osvobozovacích bojů, partyzáni
padl spolu s Otto Pešlem již po osvobození obce při přestřelce s projíždějícími vojáky Wehrmachtu
Brno, Křenová 38
vyučen zlatníkem
jeho jméno je uvedeno na pomníku obětí druhé světové války v Bělči
Sokol
hřbitov v Doubravníku
Jako ročník 1922 byl zřejmě totálně nasazen do zbrojního průmyslu, z totálního nasazení uprchl, skrýval se a později přešel ke III. úderné rotě skupiny generála Luži. Již po osvobození požádal MNV v Bělči partyzány, aby jim pomohli při organizování Národní stráže. Při přestřelce s příslušníky německé jednotky padl.
Ohořelé ostatky obou mladých mužů, Otto Pešla a Jana Krykorky, byly uloženy do malých rakví, vystaveny v hasičské zbrojnici v Borači, poté pohřbeni na hřbitově v Doubravníku.
Dne 9. 5. 1946 byl na hřbitově odhalen pomník, který zbudovali jejich rodiče k prvnímu výročí tragické smrti synů.
V roce 1993 uveřejnilo Národní osvobození polemický článek, jehož autor jako malý chlapec ztratil otce při přestřelce partyzánů v Bělči. Jejich dům německá jednotka 9. 5. 1945 vypálila a rozbořila.
Publikace „Památník obětí světových válek a národně osvobozovacích bojů v okrese Brno-venkov“ podrobněji celou událost v Bělči v roce 1945 popisuje a kriticky hodnotí závěry článku v Národním osvobození: „Tragická událost v Bělči vyvolala na Tišnovsku znovu mimořádný ohlas po zveřejnění článku pana Josefa Čecha z Rozdrojovic v Národním osvobození č. 13 ze dne 29. 6. 1993 pod názvem Bylo to hrdinství? Pan Josef Čech je synem zastřeleného p. Jana Čecha a do 9. května 1945 žil v domě, který byl německou jednotkou v ten den zcela vypálen a rozbořen.
Ztráta otce i domova čtyřapůlletého chlapce zajisté psychicky ovlivnila, avšak jeho svědectví o tom, co se tehdy vlastně v Bělči odehrálo, je pochybné a nemá žádnou dokumentační hodnotu. Účelem článku bylo znevážit památku padlých partyzánů a dát podnět k odstranění jejich jmen z pomníku padlých. Můžeme autora protipartyzánského výpadu ujistit, že Jan Krykorka s Otto Pešlem jednali nejenom v souladu s partyzánskou přísahou a zásadami partyzánského boje, nýbrž i podle svého nejlepšího svědomí a sounáležitosti s přepadenými. Nemohli si počínat jinak.“ (In: Památník, s. 72)
Otto Pešl
přítel, společně zahynuli
Křenová
bydliště
Menš
Máte více informací?
Napište nám, prosím. Děkujeme.