MUDr. Josef Ignác Čermák

* 1825 Praha – † 1872 Štýrský Hradec (Rakousko)


zakladatel moderní psychiatrické ústavní péče v Brně a na Moravě


zajímavé okolnosti

Rodina Čermáků pocházela z Pardubic, dědeček MUDr. Čermáka byl lékařem a působil jako examinátor na LF UK. Otec MUDr. Josef Julius Čermák byl vyhledávaným lékařem v Praze. Mladší bratři světově prosluli: Jan Nepomuk (1828–1873) jako vědec-fyziolog, vynálezce laryngoskopu; Jaroslav (1830–1878) jako malíř, který žil po roce 1848 v Paříži.


bydliště

Praha (1825–1855),
Brno (1855–1869),
Štýrský Hradec (1869–1872)


vzdělání

Lékařská fakulta UK v Praze - medicína (1848 promoce)


dílo

Jelikož vybavení a kapacita Všeobecné zemské nemocnice nebyla pro psychiatrickou péči vyhovující, soustřeďoval Čermák své snahy na zřízení nového samostatného ústavu. V roce 1856 dostal pověření, aby spolu se stavitelem J. Seyfertem vypracoval a předložil projekt nového ústavu pro choromyslné v těsném sousedství Brna.
Moravský zemský ústav pro choromyslné byl slavnostně otevřen roku 1863 a jeho ředitelem byl jmenován MUDr. Čermák. Krátce na to, 1. 11. 1863, byli do nového ústavu přeloženi duševně nemocní ze Všeobecné zemské nemocnice (114 mužů a 94 žen) a tamní psychiatrický primariát zanikl.
V roce 1866 vydal velkou knižní publikaci o ústavu (Die mährische Landes-Irrenanstalt bei Brünn). Aktivně také psal do odborných lékařských periodik.


zaměstnání

1848–1855 Ústav pro choromyslné sv. Kateřiny v Praze - sekundář,
1855–1863 oddělení pro duševně choré při všeobecné zemské nemocnici v Brně - primář,
28. 8. 1863 ustanoven ředitelem Zemského ústavu pro choromyslné, kde působil až do roku 1869,
v roce 1869 byl povolán do Štýrského Hradce, kde byl o rok později jmenován profesorem psychiatrie, vybudoval zde po brněnském vzoru ústav Feldhof, kterého byl ředitelem


poznámky

Spolu s MUDr. Čermákem nastoupili do nově zřízeného ústavu další dva lékaři: MUDr. Franz Langer jako domácí lékař a MUDr. Friedrich Palliardi jako pomocný lékař. Byli to první školení psychiatričtí sekundární lékaři na Moravě.
Ředitel Čermák stanovil všem zaměstnancům pracovním náplň; denně prováděl vizitu, osobně stanovil diagnostické závěry, terapii, léčebný režim, léčbu prací. Zacházení s nemocnými vycházelo z principů humanity (vlídné zacházení s nemocnými, zákaz trestů, familiárního chování, tykání, vyhrožování). Z těchto tehdy nadčasových zásad se vychází dodnes.
Nemocné zaměstnance léčil zdarma. Ošetřovatelé, tehdy nazývání hlídači, měli přísný režim; nesměli se věnovat jinému zaměstnání, nesměli chovat zvířata, a jako předpoklad požadoval ředitel Čermák výučný list k ovládání nějakého řemesla (které by mohli uplatňovat při zaměstnávání nemocných).
Pro každou funkci od zedníků, přes topiče, uklízečky, po pečovatelky a lékaře stanovil přísná pravidla chování, která museli dodržovat.
Od počátku se do ústavu přijímali také mladiství a děti.

Důslednost MUDr. Čermáka v práci jej nakonec stála život, když si roku 1872 ve snaze plně řídit ústav ve Štýrském Hradci, jehož prostory byly vlhké a studené, způsobil těžkou levostrannou exsudativní pleuritidu. Boj s touto nemocí trval čtyři měsíce, po kterých jí podlehl.




osoby

Joseph Seifert
spolupráce na projektu psychiatrické léčebny v Černovicích


stavby

Psychiatrická léčebna
Húskova 2/1123
první ředitel
Fakultní nemocnice U sv. Anny
Pekařská 53/664
primář oddělení pro duševně choré


LucKub


Aktualizováno: 27. 04. 2023