Jan Andrýsek

* 25.2.1919 Brno (porodnice) – † 22.6.2002


válka a odboj 1938–1945; účastník domácího odboje a politický vězeň


bydliště

Veselí nad Moravou čp. 546,
Uherský Brod


čestný občan

Veselí nad Moravou (1991)


vzdělání

obchodní škola hostinská v Brně


zaměstnání

hostinský, později hoteliér ve Veselí nad Moravou,
pracovník ve Slováckých strojírnách v Uherském Brodu


poznámky

Po skončení studia na odborné škole hostinské v Brně se vypravil do Paříže, kde sbíral zkušenosti ve známých podnicích (Chateau de Madrid, ve Vídeňské cukrárně na Montparnasu, hotel „Regina“ přímo proti Louvru). Zpět do Československa se vrátil v roce 1939.
Po okupaci se jeho rodiče zapojili do odboje v ON a podíleli se na ilegálním převádění ohrožených osob či těch, kteří odcházeli bojovat do zahraničí. Otec však onemocněl a jeho odbojové úkoly převzal syn. „Hotel u Andrýsků“ se nacházel přímo u nádraží ve Veselí nad Moravou, lidé, kteří odcházeli ilegálně do zahraničí, se na recepci hlásili s požadavkem na „pokoj číslo 10“. Pokoj byl v zadním traktu hotelu, za bytem rodiny majitele hotelu, gestapo jej nikdy neobjevilo. Zde lidé čekali, až veselští odbojáři zajistí přechod protektorátní hranice. „Pokojem číslo 10“ prošli např. generálové Čihák, Hasal, Klapálek, poslanec Laušman a další. Jan Andrýsek byl gestapem zatčen v červnu 1940, prošel věznicemi v Uherském Hradišti, Hodoníně, Praze, odsouzen byl v Norimberku k trestu odnětí svobody na pět let. Vězněn byl až do konce druhé světové války.
Po návratu do vlasti nezískal zpět rodinný hotel, nakonec se odstěhoval do Uherského Brodu, kde získal zaměstnání ve Slováckých strojírnách a byt.
Byl dobrý sportovec, měl rád lední hokej, vášnivý rybář.

(Na osobnost upozornil a informace pro naši encyklopedii poskytl Valašský odbojový spolek, děkujeme.)




Menš


Aktualizováno: 21. 05. 2024