František Bělský

* 6.4.1921 Brno – † 5.7.2000 Abingdon (Velká Británie)


český sochař, působící ve Velké Británii; příslušník čs. zahraniční armády ve Francii a Velké Británii v letech 1939–1945


národnost

česká


bydliště

Brno, Hybešova 47


vzdělání

Central School of Arts and Crafts, Londýn,
Royal College of Art, Londýn,
Akademie výtvarných umění, Praha


vyznamenání a pocty

Otto Beit Medal (udělena Královskou britskou společností sochařů za vynikající kvality jeho díla)


jiné pocty

prezident britského Sdružení sochařů portrétistů


dílo

zobrazit


zaměstnání

sochař


poznámky

Narodil se v Brně v rodině ekonoma Josefa Bělského, ale vyrostl a až do roku 1938 studoval v Praze, kdy před hrozbou nacismu jeho rodina odjela do Velké Británie. V Londýně pokračoval ve studiu sochařství, ale když vypukla válka, dobrovolně se přihlásil do čs. zahraniční armády, v níž sloužil u dělostřelectva.
Jeho prvním významným dílem se stal pomník, připomínající pobyt čs. armády v zámeckém parku Cholmondeley v roce 1940.
Po skončení války se vrátil do Prahy, kde zjistil, že 22 židovských příbuzných z otcovy strany se stalo obětí holocaustu. Zapsal se ke studiu na pražské Akademii výtvarných umění u Otakara Španiela, stal se autorem prvních čs. poválečných bankovek.
Po únoru 1948 se vrátil do Velké Británie, kde v průběhu dalších let vytvořil celou řadu světově uznávaných sochařských portrétů (např. členů čtyř generací britské královské rodiny, Winstona Churchilla, prezidenta Harryho Trumana a dalších), památníků, pamětních desek apod. Je autorem portrétních bust anglické královny Alžběty II, jejího manžela vévody Filipa II a jejich dětí.
Je považován za jednoho z nejvýznamnějších sochařů v britské poválečné historii. Jeho první manželka, karikaturistka Margaret Owen (vzali se v roce 1944) zemřela v roce 1989, podruhé se oženil v roce 1996 s českou sochařkou Irenou Sedleckou.
partneři

Margaret Owen
sňatek: 1944 Irena Sedlecká
sňatek: 1996


ulice

Hybešova
bydliště doložené v roce 1948


objekty

Modla
sochařská realizace: Technická 15/01
autor


Jbre


Aktualizováno: 26. 04. 2023