Měšťanská a obecná dívčí škola, Brno

od - do

1919 - 1945


typ školy

dívčí


vyučovací jazyk

německý


německý název

Mädchenbüregerschule und Mädchenvolksschule


sídlo

Jakubská 6 / Rašínova 3


uzemí

vnitřní město


fond

Německá Dívčí obecná a měšťanská škola, Brno, Jakubská


uložení fondu

Archiv města Brna, Přední 2, Brno


historie

Škola plynule navázala na Měšťanskou a obecnou dívčí školu korunní princezny Štěpánky na téže adrese. Nadále šlo o školu jen dívčí, ryze německou (byť v letech 1919-1939 s povinným předmětem českého jazyka). Sice už ne protěžovanou městskou radou, jako tomu bylo do roku 1918, ale stále navštěvovanou zejména dívkami středních a vyšších vrstev německé brněnské společnosti.
V reprezentativní budově z doby brněnské asance se v odpoledních a večerních hodinách scházela řada brněnských německých spolků, zejména ty, které působily v centru města a jež po roce 1918 ztratily část svého zázemí. S rostoucím zájmem společnosti o další vzdělávání se zde v porovnání s předchozím obdobím vyučovalo ve večerních kurzech těsnopisu a pod., organizovaných německými ženskými spolky. Také byly pronajímány některé části budovy v jejím přízemí směrem do ulice Rašínovy, jako krámky, drobnějším brněnským živnostníkům.
Školní výuku tvořily jak základní, tak industriální předměty, doplňovaly povinné hodiny češtiny a francouzštiny. Škola, jejíž počátky byly spjaty s kostelem sv. Jakuba (viz předchozí názvy), zaměstnávala mimo katechety římskokatolického také katechetu starokatolického, evangelického a na hodiny náboženství docházeli také dva židovští rabíni.

Konec této školy znamenal květen 1945. Německá škola vlivem historických událostí postupně zanikla a budova byla předána českým školám, které působily v centru. Ze školy tedy bohužel zůstala, podobně jako v případě obecné a měšťanské školy chlapecké na Husově 17, jen školní budova a současné době už jen několik bývalých žáků mezi ještě žijícími odsunutými brněnskými Němci.
Od roku 1946 zde (jak na Jakubské 6, tak na Husově 17) sídlily česká obecná škola chlapecká a česká obecná škola dívčí, které se postupně změnily na administrativně spojenou školu koedukovanou a setrvaly zde pod různými názvy dodnes (viz tamtéž).




Čerm


Aktualizováno: 22. 08. 2022