Požehnání vlajky brněnské diecéze

8. 4. 2006


ulice


charakteristika

Při pontifikální bohoslužbě během Diecézního setkání mládeže, které se konalo v Brně v katedrále, požehnal brněnský biskup Vojtěch Cikrle diecézní vlajku a slavnostně ji předal vedoucímu Diecézního centra mládeže, aby s ní mladí křesťané reprezentovali svou diecézi na zahraničních akcích.

Poté byl představen více než dvěma tisícům přítomných autor vlajky Zdeněk Velebný z Ústí nad Orlicí, který vytvořil už 70 schválených znaků města a obcí.


účastníci

Vojtěch Cikrle, brněnský biskup


poznámka

V roce 2007 brněnská diecéze oslavila již 230. výročí svého založení (5. 12. 1777). Jednou z prvních akcí v souvislosti s blížícími se oslavami bylo iniciování vzniku diecézní vlajky.
Vlajka vychází z atributů brněnského biskupství - v modrém středním pruhu zdůrazňujícím mariánskou tradici jsou umístěny symboly brněnské diecéze, které vycházejí z patrocinia katedrály na Petrově - zlaté vztyčené zkřížené klíče (symbol sv. Petra a Pavla) podložené vztyčeným stříbrným mečem s červeným jílcem; vnější barevné pruhy určují polohu diecéze a jejího centra: červená a žlutá jsou barvy Moravy, červená a bílá jsou barvy Brna.
Kromě dvou interiérových vlajek, které jsou sametové, vyšívané zlatými a stříbrnými nitěmi, bylo vyrobeno i několik praporů z polyesteru, které snesou i nepříznivé počasí.prameny, literatura

události

5. 12. 1777
Zřízení Biskupství brněnského


stavby

Katedrála sv. Petra a Pavla
Petrov
místo představení a požehnání vlajky


městská část

související odkazy

Ma


Aktualizováno: 26. 06. 2018