Internetová encyklopedie dějin Brna

Jmenování ThDr. Petra Esterky pomocným biskupem brněnským

Jmenování ThDr. Petra Esterky pomocným biskupem brněnským


 • 5. 7. 1999 


 • charakteristika

  Papež Jan Pavel II. jmenoval ThDr. Petra Esterku pomocným biskupem brněnským pověřeným duchovní péčí o české katolíky v cizině.


 • poznámka

  ThDr. Petr Esterka se narodil 14. 11. 1935 v Dolních Bojanovicích. Dne 15. června 1957 emigroval do Rakouska, v září téhož roku byl přijat do Papežské koleje Nepomucenum v Římě a v roce 1963 vysvěcen na kněze, poté byl poslán mezi krajany do arcidiecéze San Antonio v Texasu.
  V roce 1967 obhájil v Římě doktorskou práci a po návratu do USA zahájil své akademické působení. Současně s tím působil v letech 1974–1995 v americkém letectvu a od roku 1978 se začal intenzivněji věnovat práci mezi českými katolíky v USA a Kanadě, od roku 1986 jako biskupský vikář. V roce 1994 se jeho působení rozšířilo i na Austrálii. Roku 1987 dostal titul monsignor a roku 1992 byl jmenován čestným prelátem.

  Znak: polcený štít - v pravé modré polovině je položený zlatý klíč provázený stříbrnými pětihrotovými hvězdami; levá polovina je stříbrnočerveně dělená; nahoře je červený hrozen se zeleným listem; dole dva obilné klasy; za štítem je zlatý procesní kříž.
  Znak biskupa vyjadřuje jeho křestního patrona sv. Petra, je provázen hvězdami z americké vlajky, které vyjadřují skutečnost, že jde o biskupa dvojího lidu, hrozen a klasy na brněnských barvách jsou převzaty ze znaku rodné obce a současně jsou symbolem eucharistickým.
  Heslo: EUNTES IN MUNDUM UNIVERSUM (Jděte do celého světa).
  Vše je převýšeno zeleným biskupským kloboukem.


 • prameny, literatura


 • události

  21. 5. 2016
  Jmenování nového brněnského pomocného biskupa Mons. Pavla Konzbula


 • autor

  Ma


Aktualizováno: 27. 06. 2018