Slavnostní otevření zrekonstruovaného náměstí Svobody

18. 10. 2006charakteristika

Program začal již v 15.00 hodin příjezdem historické tramvaje (kterou řídil i sám primátor města Brna), doprovázeli ji muzikanti z Orchestru Gustava Broma, kteří vyhrávali staré jazzové kousky z Nového Orleansu.
Slavnostní otevření náměstí se uskutečnilo v 19.00 hodin. Celou akci zakončil ohňostroj, laserová show a slavnostní spuštění nové kašny.


účastníci

Richard Svoboda, primátor města Brna,
celá řada osobností,
tisíce lidí


zajímavosti

Lidé však upozorňovali i na nedostatky: málo odpadkových košů, stromů a rostlin. Rekonstrukce měla původně skončit až 30. listopadu 2006.


poznámka

Novému náměstí vévodí zrestaurovaný mariánský Morový sloup a bronzová kašna o průměru 15 metrů zdobená roštem s verši Jana Skácela. Slavnostnímu otevření předcházela několikaměsíční rekonstrukce, která si vyžádala celkem 180 milionů korun.
Nová podoba náměstí však „nemá autora“; soutěž na návrh nové podoby náměstí vyhráli architekti Petr Kocourek a Juraj Sonlajtner, ale podle zákona město nemohlo práci zadat přímo vítězi architektonické soutěže. Muselo proto uskutečnit výběrové řízení na projektanta. Mladí architekti na výzvu k účasti v něm nereflektovali, magistrát se s nimi neshodl v názorech a požadavcích. poté se autoři rozhodli s magistrátem soudit. Výběrové řízení na projektanta poté vyhrála společnost Vlastimila Nováka. Ten si jako hlavní projektant vzal na pomoc architekty Tomáše Rusína a Ivana Wahlu, kteří se podíleli na výběru mobiliáře, výsledné podoby osvětlení, způsobu kladení dlažby atd.
Autory kašny jsou Ladislav Kuba a Tomáš Pilař, na jejichž vítězství se porota shodla, a kteří akceptovali požadavky zadavatele (magistrátu), podle nichž změnili použitý materiál a další prvky. „Tato zvláštní kombinace rozhodování úředníků, památkářů, architektů a projektantů přinesla výsledek, který téměř nikoho nenadchl“, konstatoval Jan Chmelíček v deníku Právo.


obrazy

prameny, literatura

události

10. 7. 2007
Nebezpečná fontána 2. 5. 2006
Slavnostní zahájení rekonstrukce náměstí Svobody


osoby

Jan Skácel
verše Jana Skácela jsou umístěny na roštu velké kašny Richard Svoboda
primátor města Brna


objekty

Malá kašna
kašna: náměstí Svobody 0/01 Velká kašna
kašna: náměstí Svobody 0/02 Morový sloup
sloup: náměstí Svobody 0/06


městská část

související odkazy

Jis, Menš


Aktualizováno: 26. 06. 2018