První výročí okupace Československa – oběti na lidských životech

21. 8. 1969


místo

střed města


charakteristika

První výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy vyvolalo vlnu mohutných demonstrací po celé republice násilně potlačených pořádkovými silami.

Čtvrtek 21. srpna 1969 si v Brně vyžádal dvě oběti na lidských životech, jednou z nich byla osmnáctiletá Danuše Muzikářová.
Na osudové události často vzpomíná její otec Jaroslav Muzikář. Toho dne šel po práci s kamarády do centra města, náměstí Svobody však už bylo uzavřené. Kolem 17. hodiny procházel z České ulice na Jakubskou a viděl, jak příslušníci SNB, milicionáři a vojáci uzavřeli Rašínovu ulici v místě mezi školou a kostelem sv. Jakuba. U hotelu Continental potkal obě své dcery, Danuši a o rok mladší Jarku. Naléhal, aby se s ním vrátily domů, ale dívky ho přesvědčily, že se jen domluví s kamarádkou a přijdou brzy.
Dcery se dlouho nevracely a úzkost rodičů stoupala, nakonec přišla Jarka sama. Sestra se jí v davu ztratila, když se u Jakubského kostela začalo střílet.
Muzikářovi se i přes zákaz vycházení vydali na Veřejnou bezpečnost na Kounicově ulici, tam je odkázali na VB na ulici Veveří. „Jednu mrtvou holku tady máme,“ řekl kdosi a poslal je do úrazové nemocnice. „Naše Danka ležela na nosítkách přikrytá prostěradlem,“ vzpomíná Jaroslav Muzikář, „na stolku vedle ní byly její šaty, hodinky a řetízek. Na dalších nosítkách byl další mrtvý chlapec, Stanislav Valehrach, kterého zastřelili na Orlí ulici.“


zajímavosti

Rodina byla zdrcena ztrátou dcery, čekaly ji však další problémy. Policie nařídila kremaci a nechtěla dovolit, aby na smutečním oznámení byla Danušina fotografie.
V tiskárně na Běhounské vedle Typosu J. Muzikář stačil vyzvednout natištěná parte těsně předtím, než je policie přišla zabavit. Dnes už zní neuvěřitelně, že musel být opatrný i při rozesílání, do jednotlivých schránek po Brně dával vždy jen několik obálek, aby to nebylo nápadné. STB a policie dohlížela na pohřeb na Ústředním hřbitově, kterého se účastnily stovky lidí.


poznámka

Při setkání s vyšetřovatelem viděl J. Muzikář kulku z pistole, která zezadu proletěla Danušinou hlavou a skončila v nosní dutině. Z toho vyplývalo, že střílel buď někdo z milicionářů nebo z příslušníků SNB, neboť vojáci základní služby byli vyzbrojeni samopaly. Za několik dní se však kulka ztratila. Když chtěl vyšetřovatel zjistit podrobnosti o nasazení jednotek milicí, vrátili mu dopis z městského výboru KSČ bez odpovědi a na příkaz tajemníků městského a krajského výboru KSČ bylo vyšetřování zastaveno. Žádost prý vyvolala na štábu milicí „značnou nespokojenost“, náčelník milicí jihomoravského kraje zakázal poskytovat jakékoliv informace s tím, že jde o žádost „politicky nesprávnou“.
To se J. Muzikář dozvěděl až ze spisů, když v prosinci 1989 podal prostřednictvím advokáta trestní oznámení na neznámého pachatele. Velitel jednotky operující v prostoru Městských lázní na Rašínově ulici vypověděl, že neví, komu velel, a proto nelze příslušníky lidových milicí dodatečně identifikovat.



události

17. 11. 2019
Slavnostní otevření parku Danuše Muzikářové


osoby

Danuše Muzikářová
oběť události Stanislav Valehrach
oběť události


objekty

Danuše Muzikářová
pamětní deska: Moravské náměstí 4/01 S. Valehrach
pamětní deska: Orlí 20/01


Ma


Aktualizováno: 22. 08. 2019