První impulsní vodní dvouhlavňové dělo pro brněnské hasiče

15. 1. 1999


nej...

Česká republika
první impulsní hasicí dvouhlavňové dělo v České republice


charakteristika

Malá impulsní vodní děla s menším výkonem, montovaná na terénní auta nebo vrtulníky, používají hasiči ve vyspělých evropských zemích při hašení požárů již několik let. Dvouhlavňové impulsní dělo, zabudované na podvozku značky Mercedes společně s cisternou, mají však ve svém vozovém parku jako první u nás a zřejmě i v Evropě příslušníci Hasičského záchranného sboru v Brně.

„Dělo pracuje na principu impulsní technologie, takže umožňuje při malé spotřebě vody dosáhnout při hasebním zákroku velkého efektu," řekl velitel HZS Brno pplk. Rudolf Valášek. „Zařízení vystřeluje v třísekundových intervalech zhruba 12 litrů vody, která se promění v padající mlžný opar. Ten dokáže velmi rychle snížit kritickou teplotu epicentra požářiště. Druhou výhodou využití impulsního děla je oproti klasickému silnému proudu vody z hadice menší způsobená škoda na majetku.“

Hodnota mercedesu se zabudovaným dvouhlavňovým dělem a speciální úpravou nepřesáhla šest milionů korun. Vývoj nástavby zvládli technici z firmy Strojírny Potůček ze Slatiňan, na vývoji se rovněž podíleli odborníci z řad brněnského hasičského sboru. Musel se například vyřešit problém zpětného rázu děla při výstřelu, který odpovídá devíti tunám. Podvozek, převážně vyrobený z nerezové oceli, musel být upraven tak, aby se síla zpětného rázu stejnoměrně rozložila na celou plochu. Výhodou je, že souběžně s dělem mohou být použity i ostatní hasicí přístroje, které má vozidlo na palubě.
(Zdroj: Slovo, 16. 1. 1999.)


Ma


Aktualizováno: 27. 06. 2018