Světoznámý designer Ron Arad v Brně

26. 1. 1995 (26.1.–2.4.1995)


ulice

číslo orientační

14


katastr

Brno-městonej...

Česká republika
jediná výstava tohoto designera v České republice


charakteristika

Jediná výstava v České republice jednoho z předních světových designerů, izraelského architekta Rona Arada, žijícího trvale v Londýně, proběhla ve výstavních sálech brněnského Uměleckoprůmyslového muzea.
Jednalo se o reprezentativní průřez Aradovou celoživotní tvorbou, kdy veškeré vystavené věci pocházely ze soukromých sbírek, které majitelé na tuto putovní výstavu, koncipovanou pracovníky německého Vitra Design Muzea ve Weilu nad Rýnem, pouze zapůjčili. Jednalo se o originály, neboť Arad vytváří vždy pouze jediný kus daného objektu. V případě série pak střídá například rozličná zbarvení.
„Sám jsem měl pocit, že jdu na cizí výstavu,“ řekl těsně před zahájením Ron Arad. „Řadu objektů jsem již dlouhá léta neviděl.“


zajímavosti

Práce R. Arada jsou součástí sbírkového fondu všech významných světových muzeí a jsou pravidelně vystavovány v různých zemích světa. Vystavená kolekce v Uměleckoprůmyslovém muzeu obsahovala 29 exponátů, z toho 21 kusů sedacího nábytku, 5 lamp, 8 „objektů“ a 5 modelů - miniatur.


poznámka

Ron Arad se narodil roku 1951 v Tel Avivu. V Londýně žije od roku 1973 a vystudoval zde Architectural Association. Po krátké architektonické praxi se začal věnovat více než architektuře nábytku a designu. „Nechtěl jsem pracovat pro jiné architekty, a tak jsem začal tvořit sám,“ vysvětlil Arad.
V roce 1981 založil v Londýně společnost One Off, zaměřenou na nábytek a interiérový design, v roce 1989 pak architektonické studio Ron Arad Associates. V celém světě se postupně proslavil zejména svým expresivním kovovým nábytkem, originálními nábytkovými objekty z plechu, které jsou však spíše volnou skulpturou než užitkovým nábytkem. Kovu používá proto, že je podle jeho názoru a zkušeností tvárnější než například dřevo.
/„Necenzurované noviny“, 1995, č. 5, s. 35.)


stavby

městská část

související odkazy

Ma


Aktualizováno: 22. 01. 2020