Odhalení pomníku rudoarmějců v Brně-Králově Poli
8. 6. 1946
2a
Slavnostní odhalení a odevzdání veřejnosti pomníku rudoarmějců padlých v boji o osvobození Králova Pole.
Ve 3 hromadných hrobech je pohřbeno 326 příslušníků Rudé armády.
projevy:
- Juliu Merc (za místní NV v Brně-Králově Poli)
- kapitán Kopold (za čs. armádu)
- mladší lajtěnant Štěpanov (za Rudou armádu)
- Stanislav Šulc (za ZNV II. místopředseda)
- úřední rada Šaron (za NV zemského hlavního města Brna)
- úřední rada Heřman Kartuš (za NV Brno-venkov)
- čestný předseda L. Hradil (za ČSOL)
- p. Petrželka (za Svaz přátel SSSR)
- dr. Kulheim (za „Sokol“ Královo Pole)
- kpt. Albrecht (za Svaz brannosti)
„V sobotu dne 8. června 1946 od 17. do 18. hodiny řadil se dle daných disposic průvod na Slovanském náměstí a přilehlých ulicích. Průvodu zúčastnily se všechny pozvané složky buď korporativně neb svými delegacemi, které pak u pomníku a na hrobech položily čestné věnce.
Na seřadišti účinkovala hudba Národní stráže bezpečnosti (v horní polovině) a hudba těl. jedn. „Sokol“ v Král. Poli (v polovině dolní).
Průvod ubíral se ulicemi Masarykovou (Moskevskou), Vrchlického (Vorlovou), Dobrovského, Palackého a Metodějovou do městského sadu u kostela v ulici Božetěchově k postavenému pomníku. /.../ Delegace vyslaly obce: Medlánky, Soběšice, Říčany a Řečkovice. /.../ Slavnost zahájena byla v 18.30 min. /.../ Projevům (viz výše -Lik, Menš) předcházel slavnostní chorál Foerstrův Píseň lidu, jejž zapěl místní pěvecký sbor „Lumír“.
Po projevech recitoval žák II. třídy Masarykovy obecné školy v Král. Poli Václav Kavka báseň Olgy Kolaříkové: Dík dětí padlým rudoarmějcům, jejíchž text jest dále uveden.
Žákyně VI. b třídy reálného gymnasia v Král. Poli Lidka Baudyšová přednesla báseň Viléma Závady: Slunce od východu a rusky recitovala žákyně II. b reálného gymnasia Dagmar Klímová Bruskovovu báseň: Smrt rudoarmějce.
Pěvecké sdružení „Lumír“ zapělo Nešverovu píseň: Moravěnko. Člen NV A. J. Vrzal poděkoval zúčastněných delegacím a delegátům za pronesené projevy a květinové dary.
Hudební sbor Stráže Národní bezpečnosti pod vedením prap. Žváčka zahrál smuteční chorál, při němž skloněny na počest padlým prapory a čestná rota čsl. armády v počtu 90 mužů vzdala zbraní čest. Hymnami československou a sovětskou slavnost pietně zakončena. K pomníku a na hroby padlých položeno bylo 29 krásných representativních věnců těmito korporacemi (následuje jejich výčet -Lik, Menš). /.../ Již půl hodiny před zahájením slavnosti stála u pomníku čestná stráž čsl. armády, legionářů, Stráže Národní bezpečnosti a dobrovolců. /.../ “
„Fotografické snímky z jednotlivých úseků průvodu a slavnosti pořídila místní firma Kolář, Metodějova 5. Fotografické snímky pomníku a projektu pomníku pořídila místní firma Klaška, Palackého 41. /.../
Místní Národní výbor v Král. Poli vydal 10000 kusů pohlednic pomníku, z nichž 1000 bylo ofrankováno a opatřeno příležitostným slavnostním razítkem poštovního úřadu Brno 12, jež ministerstvo pošt k tomuto účelu mimořádně zvlášť povolilo. Plakáty v počtu 100 kusů provedla ve velmi pěkné úpravě firma Okáč, grafický závod v Král. Poli. Úhrada režie měla býti kryta výnosem prodeje pohlednic a praporků, jichž Národní výbor k tomuto účelu zakoupil od místní papírnické firmy M. Zlámal 2000 kusů. /.../
Vysílací zařízení k poslechu projevů a 3 ampliony postavila firma Josefík, Židenice, kterou touto prací pověřila Městská elektrárna v Brně, protože sama instalaci provésti nemohla. /.../“
29. 7. 1946
Oznámení o exhumacích padlých rudoarmějců v Brně-Králově Poli posádkovému velitelství v Brně
15. 2. 1946
Protokol o předání vojenského hřbitova v Brně-Králově Poli
26. 4. 1945
Osvobození Brna Rudou armádou
oběti rudoarmějců při osvobozovacích bojích
pomník: Božetěchova 2a/01
Lik, Menš
Máte více informací?
Napište nám, prosím. Děkujeme.