Ukončení činnosti Design centra České republiky

31. 12. 2007


ulice

číslo orientační

2


charakteristika

Činnost Design centra byla ukončena k 31. 12. 2007 rozhodnutím ministra průmyslu a obchodu ČR Ing. Martina Římana.


zajímavosti

V roce 2004 Karel Kobosil (ředitel Design centra) v rozhovoru pro MF DNES uvedl: „Každý stát má zájem, aby jeho obyvatelé byli kultivovaní a esteticky vnímaví.“


poznámka

Design centrum pracovalo v Brně od roku 1991. Mělo informační středisko, velkou oborovou knihovnu se všemi významnými časopisy z celého světa a množstvím knih. Ve své galerii pořádalo velice populární výstavy (např. robotů, o židlích, o fenoménu jménem stůl atp.), průměrná návštěvnost na výstavu čítala na dvanáct tisíc návštěvníků. Sledovali úroveň českého průmyslového designu na všech tuzemských veletrzích a výstavách. Na základě svých pozorování každoročně pořádali soutěž „Vynikající výrobek roku“, poté z výsledků soutěže připravili výstavu, se kterou objížděli republiku a ukazovali stav a směřování českého designu. Vydávali měsíční bulletin a čtvrtletní časopis.
Existence Design centra v Brně byla dána historicky, protože Morava už z doby první republiky stála v čele tohoto oboru. V Brně se také design učil (v roce 2004 -Menš) na čtyřech vysokých školách. V republice byl design institucionálně zakotvený od roku 1964, kdy existovala „Rada výtvarné kultury výroby“ (starší byla pouze Britská rada pro design, kterou v roce 1944 zakládal Winston Churchil).
V celé Evropě jsou design centra státními institucemi. Brněnské Design centrum řídilo Ministerstvo průmyslu a obchodu, které také ukončilo jeho činnost.
události

22. 4. 2002
Slavnostní otevření nových prostor Design centra České republiky


osoby

Karel Kobosil
ředitel Design centra po celou dobu jeho existence


městská část

související odkazy

Jis, Menš


Aktualizováno: 26. 06. 2018