Otevření plovárny a "koupelny" v Mokré Hoře

11. 6. 1911


charakteristika

Plovárna a koupelna (dobové označení pro koupaliště - Menš) byla postavena nákladem Okrašlovacího spolku v Mokré Hoře, oblíbeném letním sídle a výletním místě.


zajímavosti

Nové koupaliště se určitě velmi osvědčilo v letních měsících roku 1911, kdy na konci července dosahovalo vedro v poledních hodinách až 38,5 stupňů. Lidé na ulicích Brna upadali do bezvědomí, starší osoby převážela ochranná stanice do zemské nemocnice. Podobná vedra panovala v jižní a střední Evropě.


poznámka

"Koupelna založena je na prostranství 1 200 m² velikém, má značný počet kabin a je celá vysokým prkenným plotem obehnána. Pozůstává z betonové plovárny a velké předehřívárny, do níž teče křišťálově čistá voda z lesních bystřin panství Řečkovického a Jehnického, která na slunci a vzduchu oteplena vlévá se silným proudem do koupelny, kde se takto stále čistá voda obnovuje. Kolem a mezi nádržkami jsou široké ochozy pro procházky sluneční a pískové lázně.
Snad žádná koupelna v Brně a okolí nemůže se honosit tak neporušeně čistou vodou jako plovárna mokrohorská. Od řečkovického nádraží je vzdálena pouze 5 minut a jen několik kroků od útulné restaurace pana Deise."


prameny, literatura

události

1. 8. 1934
Bouře s průtrží mračen
koupaliště otevřené v roce 1911 bylo průtrží mračen v srpnu 1934 silně poškozenoMenš


Aktualizováno: 08. 07. 2018