Noc kostelů v Brně

29. 5. 2009


místo

Brno, Adamov, Letonice, Mikulov, Velké Pavlovice a Třebíč


nej...

Česká republika
první akce svého druhu


charakteristika

Akce Noc kostelů nabídla široké veřejnosti poprvé možnost navštívit kostely a modlitebny a poznat nejen jejich kulturní hodnotu, ale také se seznámit s křesťanstvím prostřednictvím hudby, výtvarného umění, divadelního představení či setkání. Noc kostelů je ekumenický projekt, který sdružuje kostely a modlitebny šesti křesťanských církví (Církev římskokatolická, Církev bratrská, Církev československá husitská, Církev pravoslavná, Církev českobratrská evangelická, Bratrská jednota baptistů).

Noc kostelů zahájilo společné vyzvánění zvonů v 17.45 hodin. Slavnostní ekumenické zahájení Noci kostelů se konalo v kostele sv. Jakuba.
Velký zájem byl nejen o výstupy na věže a návštěvy krypt, ale také o koncerty, netradiční programy a setkání.


zajímavosti

Pro návštěvníky byl vytvořen průvodce s podrobným programem jednotlivých kostelů, k dispozici byly také další informační materiály včetně map, připraven byl i poutnický pas vydaný exkluzivně pro tuto příležitost. V jednotlivých kostelech a modlitebnách do něj mohli získat pamětní razítko. Po získání všech razítek obdrželi na Informačním centru Petrov při Diecézním muzeu Biskupství brněnského v domě Petrov 1, Brno, certifikát poutníka.
Jen na program na náměstí Svobody se zastavilo téměř 20 000 návštěvníků (při částečné vizualizaci zde také ožil zbořený kostel sv. Mikuláše), rozdalo se zde 3 750 káv a čajů a vypilo se 750 litrů vody.

V roce 2005 proběhla první Noc kostelů ve Vídni, během čtyř let se spontánně rozšířila do celého Rakouska. V úzké spolupráci a s využitím zkušeností vídeňského týmu připravili brněnští organizátoři tento projekt pro jihomoravskou metropoli, resp. pro Českou republiku.
Během Noci kostelů zaznamenali pořadatelé ve 25 otevřených kostelech a modlitebnách v Brně (a dále v Adamově, Letonicích, Mikulově, Velkých Pavlovicích a Třebíči) na 92 tisíc vstupů.


poznámka

Tisková konference k premiérové Noci kostelů v Brně se konala na brněnském biskupství v pátek 22. května v 10.00 hodin. Účastnili se jí brněnský biskup Vojtěch Cikrle, hosté z Vídně - Mag. Bernhard Linse (koordinátor projektu Lange Nacht der Kirchen v Rakousku) a Vera Rieder (pověřená grafikou a propagací projektu Lange Nacht der Kirchen v Rakousku), a zástupci dalších pěti křesťanských církví, které byly v Brně do Noci kostelů zapojeny – Jiří Gruber (Církev českobratrská evangelická), Eva Matějková (Církev československá husitská), Josef Fejsak (Církev pravoslavná), Pavel Coufal (Bratrská jednota baptistů) a Jan Asszonyi (církev bratrská).


soubory ke stažení


prameny, literatura

Www stránky

"www.nockostelu.cz"


Ma, Jis


Aktualizováno: 26. 06. 2018