Slavnostní otevření justičního paláce

14. 7. 2009


ulice

číslo orientační

2-6


katastr

Staré Brno


místo

křižovatka s Polní ulicí


charakteristika

V Brně byl slavnostně otevřen justiční palác, sídlo za dvě miliardy korun slouží dvěma soudům a dvěma státním zastupitelstvím.
V době otevření byl objekt prakticky dokončený a zkolaudovaný, zbývalo jen vybavit některé kanceláře. Jako první tam začal pracovat od 20. července exekuční úsek Městského soudu v Brně. (Stav k 14. 7. 2009.)
Slavnostní akt však kazila příchuť afér a sporů kolem výstavby paláce, od šetření antimonopolního úřadu přes kárné žaloby a odborné protesty až po policejní vyšetřování.
Areál vyrostl na zelené louce u řeky Svratky v jižní části města a stavba se oproti původním plánům více než dvojnásobně prodražila. Justiční areál tak patří k nejdiskutovanějším stavbám poslední doby. Nejvyšší kontrolní úřad v roce 2008 zjistil, že předpokládané náklady 786 milionů korun vzrostly na více než 1,8 miliardy korun. Ani tato suma není konečná. Podle NKÚ jsou na vině chyby Krajského soudu v Brně při řízení projektu a nekoncepční a nedůsledná kontrolní činnost ministerstva spravedlnosti. Zdražení je ale částečně způsobeno také rozšířením plochy soudu oproti původnímu projektu.


zajímavosti

Vstupní dominantou je i mohutná barokní socha archanděla Michaela z roku 1728, představitele spravedlnosti s plamenným mečem. Na dvacet let ji soudnímu paláci zapůjčila brněnská diecéze.


poznámka

Představitelé krajského soudu závěry NKÚ označili za zkreslené. „Kontrola sem přišla předčasně, před dokončením stavby. Některé údaje byly zavádějící. Za 800 milionů se tato stavba nikdy nedala postavit," uvedl předseda krajského soudu Jaromír Pořízek. Případ teď (rok 2011) zkoumá Vrchní státní zastupitelství v Praze. Zakázkami soudu na vybudování areálu se zabýval i antimonopolní úřad. Nedávno úřad zrušil tendr na část nábytku. Šéf krajského soudu čelil kvůli stavbě dokonce kárné žalobě, žádný trest ale nedostal. Kvůli projektu muselo ministerstvo spravedlnosti na čas odložit řadu dalších investic v resortu.
Podle NKÚ však chybovalo i samo ministerstvo, které si mělo cenu zakázky ohlídat. Stejně jako brněnský krajský soud úřad svou vinu popírá. Smlouvy na výstavbu areálu podepsal pár měsíců před volbami bývalý ministr spravedlnosti Pavel Němec. Vedení resortu už dříve tvrdilo, že pokud došlo k chybě, pak odpovědnost leží právě na Němcovi a jeho podřízených. „Celá zakázka začala už v roce 2004 za minulého vedení ministerstva, kdy zároveň byly dohodnuty všechny podmínky smluvní, které nebylo už možné měnit," komentovala výstavbu v roce 2008 mluvčí ministerstva.
městská část

související odkazy

Ma


Aktualizováno: 04. 01. 2020