Představení projektu 1. Záchranné služby koní, hospodářských a ZOO zvířat

23. 7. 2009číslo orientační

1-3


místo

Klinika chorob koní, Veterinární a farmaceutická univerzita


nej...

střední Evropa
první záchranná služba pro koně v celé České republice a střední Evropě


charakteristika

V Brně začala fungovat první koňská záchranná služba, která pomůže i zoologickým zahradám. Sanitka, která je zatím ve střední Evropě raritou, bude vozit zvířata z celé republiky na špičkové veterinární kliniky v Brně a v Heřmanově Městci.
Dne 23. 7. 2009 se uskutečnila tisková konference při příležitosti oficiálního představení projektu koňské záchranky. Zúčastnili se všechny významné zpravodajské servery a deníky, rádia i televize ČT1, Prima a Nova. Součástí byla také praktická ukázka. Akci pořádala agentura EQUICom.
Duchovními otci projektu jsou specializovaní přepravci Pavel Čechovský a Tomáš Förchtgott. Podobná služba podle nich v České republice dlouho chyběla. „Koně se až dosud převáželi ve velmi improvizovaných podmínkách. Zvířata se při převozu trápila a často i ještě více poranila,“ vysvětlil Čechovský.
Odborným garantem projektu je Zdeněk Žert, lékař z Kliniky chorob koní Fakulty veterinárního lékařství v Brně. Ošetřovatelé spolupracují také s Integrovaným záchranným systémem, proto stačí v akutním případě vytočit linku 112.
Tomáš Förchtgott přiznal, že se inspiroval v Itálii, kde se služba běžně využívá. „V budoucnu bychom chtěli nakoupit další vybavení. Plánujeme pořízení saní, na kterých bychom mohli převážet i ležící koně,“ popsal. Podle Žerta se u nás za posledních deset let počet koní ztrojnásobil. Ne všichni chovatelé však mají dost zkušeností, čímž stoupá riziko úrazů zvířat. Koňská záchranka navíc bude preventivně k dispozici pořadatelům dostihů, pro které by mohlo být její zajištění povinné.


zajímavosti

Podobná záchranná služba funguje v Evropě pouze ve Švýcarsku, Itálii a v Anglii. Koňskou sanitku mají i v Německu, kde je ale součástí vybavení hasičských sborů. V Brně tak vznikla vůbec první záchranná služba pro koně v celé České republice a střední Evropě.


poznámka

Ambulance pomůže také útulkům pro staré a nemocné koně. Ty, kteří nemohli vstát, museli zvedat hasiči pomocí ne právě vhodné techniky. Díky speciální popruhové síti teď ošetřovatelé koně šetrně nadzvednou v pohyblivé konstrukci a navijákem vtáhnou do přepravníku. V sanitce nechybí výbava pro první pomoc. Se zraněným koněm dokonce může jet i další, zdravý, aby nebyl tak stresovaný.městská část

související odkazy

Ma


Aktualizováno: 26. 06. 2018